زمان مطالعه: 6 دقیقه

اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی + شرایط و هزینه ها

اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی

 

امروزه با پیشرفت جهانی علم، فرهنگ، تکنولوژی و … میزان سطح رفاه در کشورهای مختلف نیز در حال افزایش است. در حالی که بسیاری از کشورها با سرعت در حال ارتقای سطح رفاه عمومی هستند، ممکن است افراد بر حسب نیاز خود، اقدام به مهاجرت کنند.

به طور کلی مهاجرت برای هر فردی به دلیل خاص خود انجام می‌شود. برخی برای ادامه‌ی تحصیلات، برخی برای سرمایه گذاری و کسب درآمد ارزی و برخی ممکن است صرفا برای ساختن زندگی بهتر مهاجرت می‌کنند.

قبرس شمالی یکی از کشورهای مهاجر پذیر و در حال توسعه و پیشرفت است؛ که با توجه به موقعیت جغرافیایی و قوانین آسان برای مهاجرین، مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران و جهان‌گردان قرار گرفته است.

با ما همراه باشید تا در ادامه‌ی این مقاله به توضیح راه‌های اخذ اقامت قبرس شمالی و مزایای زندگی و سرمایه گذاری در قبرس شمالی بپردازیم.

اقامت قبرس شمالی

قبل از ورود به بحث مهاجرت و اقامت به قبرس شمالی، بهتر است کمی درباره‌ی موقعیت جغرافیایی این کشور زیبا و دلایل اهمیت آن برایتان توضیح دهیم.

جزیره‌ی زیبای قبرس در شرق دریای مدیترانه و در همسایگی کشورهای ترکیه و یونان قرار دارد. این کشور جزیره‌ای، در میان شاهراه آبی میان قاره‌های آسیا، آفریقا و اروپا قرار دارد. جمهوری قبرس، آب و هوای معتدل و مدیترانه‌ای دارد.

این کشور اروپایی بر خلاف سایر کشورهای اروپایی در اکثر روزهای سال دارای آفتاب و هوای گرم است. این موضوع یکی از دلایلی است که جهان‌گردان تمایل دارند از قبرس، دیدن کنند.

بسیاری از توریست‌ها پس از مشاهده‌ی طبیعت بکر، هزینه‌ی پایین زندگی و همچنین موقعیت‌های سرمایه گذاری عالی در این کشور، تصمیم به مهاجرت و سرمایه گذاری به خصوص به صورت خرید ملک در قبرس شمالی، می‌گیرند.

کشور قبرس که با نام رسمی جمهوری قبرس شناخته شده، به دو بخش قبرس شمالی ( ترک نشین ) و قبرس جنوبی ( یونانی نشین ) تقسیم شده است.

قبرس شمالی تحت قیومیت ترکیه قرار دارد. واحد پول رایج در این کشور، لیر ترکیه و زبان رسمی آن‌ها، ترکی استانبولی است. اکثر  مردم بومی قبرس شمالی، مسلمان هستند؛ اما همانطور که گفتیم این کشور قوانین مهاجر پذیری آسانی دارد و پذیرای مردم از هر قشری در دنیا است.

همین امر باعث شده تا زبان انگلیسی هم در این کشور بسیار رایج باشد. حتی در برخی از شغل‌ها، تسلط به زبان انگلیسی و ترکی از الزامات قوانین استخدامی است.

هزینه‌های عمومی در قبرس شمالی، با لیر ترکیه انجام می‌شود؛ اما برخی هزینه‌ها با سایر ارزها پرداخت می‌شود که در ادامه درباره‌ی هر یک صحبت خواهیم کرد.

راه های اخذ اقامت قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر، به طرق اصلی مانند تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خرید ملک، ازدواج، تولد و … انجام می‌گیرد.

گفتیم که قوانین قبرس شمالی برای مهاجرت فاقد مراحل اداری سخت و پیچیده است، اما نکات قابل توجهی در مورد هر کدام از راه‌های مهاجرت به این کشور وجود دارد. بنابراین قبل از هرگونه اقدامی، حتما با مشاورانی که مسلط به قوانین و شرایط این کشور هستند، مشورت کنید.

مهاجرت برای ایرانیان تا حد زیادی آسان‌تر از سایرین است. چراکه برای ورود به کشور قبرس شمالی، نیازی به اخذ ویزای خاصی مانند ویزای تحصیلی و… ندارید؛ بلکه کافی است ویزای فرودگاهی دریافت کنید تا به آسانی وارد قبرس شمالی شوید.

از دیگر دلایل مناسب بودن زندگی در قبرس شمالی برای ایرانیان، نزدیکی این کشور به کشور ایران است، از همین رو رفت و آمد به ایران برای ایرانیان آسان‌تر خواهد بود. همچنین نزدیک بودن نرخ تبدیل لیر به ریال ایران، نسبت به سایر کشورهای اروپایی باعث می‌شود، ایرانیان زندگی راحت‌تری داشته باشند.

در ادامه اصلی‌ترین و پر طرفدارترین راه‌های مهاجرتی قبرس شمالی را بررسی می‌کنیم.   

اقامت قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق تحصیل

کشور قبرس شمالی در سال‌ها‌ی اخیر، از لحاظ آموزشی و برنامه‌های تحصیلی پیشرفت چشم‌گیری داشته است. سیستم نمره دهی در این کشور بر اساس سیستم نمره دهی GPA آمریکا از 0 تا 4 است.

به طور کلی 8 دانشگاه دولتی و خصوصی در قبرس شمالی وجود دارد که همگی از سیستم آموزش عالی پیروی می‌کنند. دانشگاه‌های خصوصی شامل : دانشگاه آمریکایی گیرنه، دانشگاه کارنیا ، دانشگاه بین‌المللی قبرس، دانشگاه راف دنکتاس، دانشگاه خاور نزدیک و دانشگاه علوم قبرس و دانشگاه‌های دولتی: دانشگاه‌ مدیترانه‌ی شرقی و دانشگاه اروپایی لفکه، هستند.

دانشگاه مدیترانه‌ی شرقی یک دانشگاه بین المللی و دارای 68 رشته در مقطع کارشناسی، 39 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 18 رشته در مقطع دکتری است.

این دانشگاه در آخرین رتبه بندی دانشگاه‌های جهان که توسط وبومتریکس انجام گرفته، دارای رتبه‌ی 1582 است.

گرچه تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی هزینه‌ی کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد، اما بهتر است بدانید که تا زمان مشخص شدن شهر، دانشگاه و حتی برنامه‌ی کلاس‌ها، نمی‌توان به طور دقیق هزینه‌ها را اعلام کرد.

بنابراین بهتر است برای اطلاع دقیق از شهریه‌ها و … مستقیما از موسسه‌ی آموزش عالی مورد نظرتان سوال کنید.

به طور حدودی می‌توان هزینه‌ی سالانه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی را به شکل زیر بیان کرد:

دوره‌های کارشناسی: از حدود 3000 یورو تا 13000یورو

دوره‌ی کارشناسی ارشد: از 5000 یورو تا 10000یورو

در مقطع دکترا: حدود 7000 یورو یا بیشتر

همانطور که متوجه شدید پرداخت هزینه‌های دانشگاه بر خلاف هزینه‌های عمومی که با لیر ترکیه صورت می‌پذیرد، معمولا با دلار و یا یورو پرداخت می‌شود.

 

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق کار

اقتصاد کشور قبرس شمالی بر پایه‌ گردشگری و صنعت توریسم است. از آنجایی که جمعیت بومی این کشور محدود و اندک است، موقعیت‌های شغلی مناسبی برای افراد خارجی فراهم است.

نکته‌ی مهمی که در مورد کار در قبرس شمالی وجود دارد، این است که افراد قبل از ورود به قبرس شمالی امکان استخدام در مراکز را ندارند. این بدان معنا است که فرد متقاضی کار ابتدا باید از طرق دیگر به این کشور وارد شده و سپس به صورت حضوری مصاحبه شود.

برای مشغول به کار شدن در قبرس شمالی، نیاز است تا ابتدا کارفرمای قبرسی با مشاهده و پذیرش مدارک، قراردادی را با شما منعقد کند. سپس قرارداد ما بین طرفین را به وزارت کار قبرس شمالی ارائه دهد تا شما مشمول دریافت حقوق و دستمزد، بیمه و مزایای قانونی کشور قبرس شمالی شوید.

 

1.    امور گردشگری

2.    امور مالی

3.    رستوران و بار

4.    هتلداری

5.    ساختمان سازی

6.    خرید و فروش املاک

7.    IT و مارکتینگ

8.    کشاورزی و دامداری

9.    امور صرافی

10.حوزه دانشگاهی و آکادمیک

 

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق سرمایه گذاری

اقامت قبرس شمالی از طریق سرمایه گذاری

قبرس شمالی کشوری در حال توسعه، با موقعیت‌های سرمایه گذاری بکر و ایده آل است. اقتصاد رو به رشد، نرخ مالیات اندک، مهاجر پذیر بودن، حمایت دولت از سرمایه‌ی سرمایه گذاران و … از جمله عواملی هستند که سرمایه داران از سراسر دنیا را به سرمایه گذاری در قبرس شمالی جذب می‌کند.

یکی از مزایای سرمایه گذاری در قبرس شمالی است که چنانچه سرمایه‌ گذاری شما به میزان حداکثر نرخ‌های تعیین شده‌ی دولت این کشور برسد، امکان اخذ تابعیت و پاسپورت سریع‌تر کشور قبرس شمالی، برایتان فراهم خواهد شد.

راه‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی را می‌توان به صورت مختصر به شکل زیر بیان کرد:

·       ثبت شرکت

·       خرید اوراق قرضه

·       کارآفرینی

·       خرید ملک

پرطرفدارترین و بهترین راه سرمایه گذاری در قبرس شمالی ، خرید ملک در این کشور است.

از مهم‌ترین مزایای سرمایه گذاری در قبرس شمالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ü    نرخ مالیات اندک

ü    کیفیت بالای مدیریت مشاغل

ü    هزینه‌های زندگی اندک

ü    امکان اخذ اقامت دائم و پاسپورت قبرس شمالی

 

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق خرید ملک

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق خرید ملک

یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به قبرس شمالی، خرید ملک در این کشور است. دلایل بسیاری برای این میزان از محبوبیت وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به امکان خرید اقساطی و قیمت پایین املاک قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورهای حوزه‌ی دریای مدیترانه و اروپا است.

در این کشور بسیاری از پروژه‌های مطرح ساختمانی با شرایط خاص به فروش می‌رسند. شما می‌توانید با پرداخت حداقل 30 درصد از کل مبلغ ملک، صاحب آن شده و برای دریافت اقامت موقت خود و خانواده‌تان اقدام کنید.

همچنین می‌توانید مابقی مبلغ ملک را در اقساط بلند مدت و بدون بهره بپردازید. زمانی که شما پرداخت اولیه را انجام می‌دهید، معامله‌ی بین شما و صاحب پروژه، در اداره‌ی ثبت اسناد قبرس شمالی ثبت می‌شود. با این کار امکان فروش یک ملک به چند نفر غیر ممکن می‌شود.

این قانون را دولت قبرس شمالی برای حمایت از سرمایه گذاران وضع کرده است.

خرید ملک در قبرس شمالی با پوند انگلستان صورت می‌گیرد. افزایش ارزش افزوده‌ی املاک در طی سال و همچنین ثبات نرخ ارز پوند، دلایلی هستند که با خرید ملک، می‌توانید سرمایه گذاری پرسودی را در قبرس شمالی انجام دهید.

مزایای مهاجرت به قبرس شمالی

مزیت‌های اخذ اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی بر اسا اینکه هدف از مهاجرت چیست، متفاوت است. در ادامه به برخی مزایای کلی زندگی در قبری شمالی اشاره می‌کنیم:

1.    امنیت بالا

2.    مالیات اندک

3.    مردمانی خونگرم و صمیمی

4.    آب و هوای معتدل و مدیترانه‌ای

5.    اقتصاد رو به رشد

6.    هزینه‌های پایین زندگی

7.    وجود دانشگاه‌های بین المللی

8.    روند آسان و سریع اخذ اقامت

مقالات مشابه

No comment yet, add your voice below!


اضافه کردم پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *