زمان مطالعه: 2 دقیقه

آمریکا و کانادا از جمله پیشرفته‌ترین و ثروتمندترین کشورهای جهان هستند که در همسایگی یکیدگر در قاره آمریکا واقعند، ولی مهاجرت به این دو کشور تفاوتهایی دارد که متقاضیان مهاجرت بسته به میل و انگیزه خود می‌توانند درباره انتخاب بین این دو تصمیم بگیرند. برخی از این تفاوتها را، در این مطلب از موسسه مهاجرتی ایرکا، ذیلا مرور می‌کنیم.

از جنبه تحصیلی، آمریکا رتبه 1 جهان و بهترین سیستم آموزشی را داراست ولی بسیاری از دانشگاههای کانادا نیز رتبه‌های بالایی در سطح جهانی دارند. همچنین شرایط کار پس از تحصیل در کانادا مناسبتر از آمریکاست و فرصت کاریابی در کانادا نیز بسیار بیشتر از ایالات متحده است.

از جنبه سهولت اخذ ویزای کاری، در کانادا و در صورت داشتن امتیاز کافی، متقاضی می‌تواند بدون پیشنهاد شغلی (job offer) از طریق برنامه اسکیل ورکر به این کشور مهاجرت کند ولی در آمریکا داشتن پیشنهاد شغلی الزامی است.

از جنبه امنیت، کانادا از جمله امنترین کشورهای دنیاست، ولی مساله امنیت در آمریکا با چالشهایی همراه است.

از جنبه سهولت سرمایه‌گذاری، هزینه‌های دریافت اقامت از روش سرمایه‌گذاری در کانادا کمتر از آمریکاست (حداقل 150 هزار دلار کانادا در برابر حداقل 900 هزار دلار آمریکا) ولی آمریکا فرصتهای بیشتری برای پیشرفت دارد و موفقیت در سرمایه‌گذاری مترادف با کسب سود بیشتر در این کشور خواهد بود.

از جنبه هزینه‌های زندگی، در کانادا هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره (بدون احتساب اجاره خانه) حدود 3300 دلار آمریکا است که در آمریکا نیز در همین حدود است. همچنین یک فرد مجرد در هر دو کشور (بدون احتساب اجاره خانه) چیزی در حدود 920 دلار هزینه خواهد داشت. سایر هزینه‌ها نیز اکثرا در هر دو کشور مشابه هستند، مثلا غذا در یک رستوران ارزانقیمت حدود 15 دلار است؛ یک قرص نان 500 گرمی حدود 2 و نیم دلار؛ یک بتری آب 1 و نیم لیتری حدود 1 دلار و 80 سنت، و اینترنت ADSL با سرعت حداقل 60 مگابیت بر ثانیه با دیتای نامحدود حدود ماهانه 65 دلار است.

اما تفاوتهای نیز به چشم می‌خورد، از جمله هزینه‌های پایه برای یک آپارتمان 85 متری (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) در آمریکا حدود 165 دلار ولی در کانادا حدود 134 دلار است؛ 1 لیتر بنزین در آمرکا 68 سنت ولی در کانادا 91 سنت است؛ اجاره آپارتمان 1 خواب در خارج از مرکز شهر در آمریکا حدود 1100 دلار ولی در کانادا حدود 910 دلار است؛ و نهایتاً، قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز شهر در آمریکا حدود 2100 دلار ولی در کانادا حدود 3400 دلار است.

مقالات مشابه

No comment yet, add your voice below!


اضافه کردم پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *