زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

فرد تحت پوشش یک بیمه معتبر درمانی  باشد (برای متقاضیان زیر ۶۵ سال و بالای ۱۸ سال)

عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند به قوانین و نظم عمومی .                    

توضیح مهم:لازم بذکر است که بدلیل بالا بودن هزینه های زندگی در ترکیه اخذ اقامت بیشتر برای مقاصد سرمایه گذاری و بازرگانی فقط برای افراد دارای توانایی‌ مالی و تجاری  توصیه می گردد.

تغییر قوانین شهروندی ترکیه ۲۰۲۰

با توجه به قانونی که در سال ۲۰۱۸ برای اخذ شهروندی ترکیه تصویب شد، مهاجران زیادی اقدام به خرید ملک برای دریافت پاسپورت ترکیه کردند. بازیهای سیاسی و اختلافات حزبی موجود در ترکیه و هجوم خارجیان برای دریافت شهروندی ترکیه به دلیل مبلغ مناسب، باعث شد که انتقادات زیادی از طرف احزاب مخالف دولت و حتی مردم ترکیه  به این قانون وارد شده و زمزمه افزایش این مبلغ به ۵۰۰ هزار دلار برای دریافت پاسپورت ترکیه در سال ۲۰۲۰ به گوش میرسد. همین حالا هم سختگیریها شروع شده و در مواردی بررسی حساب بانکی  و سوابق مالی هم  برای دریافت شهروندی ترکیه در دستور کار اداره مهاجرت قرار گرفته است.

برخورد با ترنسفرهای مالی جعلی در سال ۲۰۲۰

 از طرف دیگر، کارشناسیهای قیمت ملک در حال سخت تر شدن هستند و اعلام ارزش واقعی ملک به اندازه ۲۵۰ هزار دلار و بیشتر باید با روال قانونی سفت و سخت انجام شود. به تازگی  هم به علت کارشناسی و یا ترنسفر های مالی جعلی و صوری و بطور کلی دور زدن قوانین، یک بازرسی اساسی درسیستم اداری مربوطه در حال انجام است  که در طی این روال، شرکتهای کارشناسی ملک که تخلف انجام داده باشند، رشوه گرفته و یا ارزش غیر واقعی اعلام کرده باشند، جوازخود را بطور قطعی و دائمی از دست خواهند داد. در عین حال روند انتقال پول هم به شدت تحت کنترل و نظارت قرار گرفته و مبدا و مقصد این انتقال باید شفاف و واقعی باشد.

همچنین شنیده میشود که ممکن است برای رضایت احزاب مخالف دولت و بهبود شرایط اقامتی خارجیان، برای خرید ملک در ترکیه مبلغی به عنوان حداقل هم در نظر گرفته شود  و به این ترتیب رشد قیمت املاک کوچک تحت کنترل قرار بگیرد، به خصوص که تورم ۱۵ درصدی تا اینجا باعث رشد قیمت ملک در ترکیه شده است. بنابراین با توجه به شرایط موجود ، قطعا تبلیغات رنگارنگ و پرسروصدای اخذ شهروندی ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه با ۱۰۰ یا ۱۵۰ هزار دلار، چیزی جز کذب نمیتواند باشد و شیوه جدیدی برای سوء استفاده از اشتیاق خارجیان برای دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه به حساب می آید.

جان مطلب این است که: با توجه به شنیده ها و البته پیش بینی وضعیت خارجیان در ترکیه، پیش بینی میشود قیمت ملک در ترکیه افزایش چشمگیری داشته و در آینده نزدیک دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه سختگیرانه تر انجام شود. باید دید دولت ترکیه برای جذب سرمایه های خارجی و همزمان راضی نگهداشتن جناحهای مخالف، چه تمهیداتی جدیدی را در نظر خواهد گرفت.

مقایسه اقامت دائم و شهروندی در ترکیه

 

عدم اطلاع از تفاوت بین کلمات تابعیت (وطن داشی) و اقامت دائم، همیشه منجر به سوء استفاده از اشخاص ناآگاه شده است

 اقامت دائم یعنی داشتن ویزای دائم و اجازه زندگی دائم به عنوان یک تبعه خارجی در خاک ترکیه و عدم نیاز به تمدید اقامت یعنی چنانچه شخصی 8 سال متمادی به صورت قانونی و با داشتن اقامت در ترکیه زندگی کرده باشد، می تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند و به عنوان یک تبعه خارجی اجازه زندگی دائم در خاک ترکیه را خواهد داشت ولی هرگز شهروند و تبعه ترکیه محسوب نشده و اخذ پاسپورت ترکیه شامل حال این فرد نمی شود.

زمانی که شما درخواست تابعیت ترکیه میکنید و مورد پذیرش قرار میگیرد، شما به عنوان شهروند ترکیه شناخته میشوید و از حقوق شهروندان ترکیه بهره مند خواهید بود و پاسپورت ترکیه به شما تعلق می گیرد، که تنها در 3 صورت می توان برای تابعیت ترکیه درخواست داد:

 

1) ازدواج واقعی با شهروند ترکیه (پس از ۳ سال زندگی مشترک می توان درخواست تابعیت داد)

 

2) داشتن اجازه کار قانونی و بیمه کاری به مدت ۵ سال بدون وقفه که یا توسط کارفرما در ترکیه اخذ میشود یا توسط خود فرد خارجی بشرط اینکه صاحب شرکت و کسب و کار معتبر باشد

 

3) خرید خانه یا اموال غیر منقول و ادامه تملک به مدت 5 سال

 

شرایط درج شده در قوانین برای اخذ اقامت دائم (نه شهروندی)

1) پیوسته 8 سال در ترکیه اقامت داشته باشد

2) در سه سال اخیر کمکهای مالی Sosyal yardım از ترکیه نگرفته و دارای تمکن مالی مناسب باشد

3) دارای مشکلات امنیتی و قضایی در ترکیه نباشد

 قابل ذکر است در تکمیل 8 سال اقامت پیوسته، اقامتهای پناهجویی حساب نشده و اقامت دانشجویی نصف و بقیه اقامتها کامل حساب می شود

مزایای اخذ اقامت در ترکیه

 • خروج از تحریم برای تاجران و بازرگانان
 • حضور بدون شرط در ترکیه
 • امکان اخذ شهروندی ترکیه
 • اخذ ساده مجوز کسب و کار
 • امکان اشتغال در ترکیه با حقوق پایه حدودا دو برابر ایران
 • افتتاح حساب بانکی بین المللی خارج از تحریم
 • دریافت کارت ویزا و مستر برای پرداخت های اینترنتی بین المللی
 • امکان دریافت کارت اعتباری ویزا کارت یا مستر کارت
 • سهولت در دریافت ویزای انگلیس، آمریکا، کانادا ویزای شینگن
 • بهره مندی از قیمت پایین و کیفیت بالای پوشاک ترکیه
 • تجربه زندگی در یک کشور با فرهنگ اروپایی
 • پوشش بیمه درمانی کامل در خاک ترکیه
 • تحصیل رایگان فرزندان در مدارس دولتی ترکیه
 • امکان تحصیل فرزندان در مدارس بین المللی با اقامت در ترکیه
 • امکان تحصیل فرزندان شما در مدارس ایرانی مورد تایید آموزش و پرورش
 • خرید خودرو های روز دنیا به صورت اقساطی
 • دریافت وام های با سود بسیار پایین

مقالات مشابه

No comment yet, add your voice below!


اضافه کردم پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *