زمان مطالعه: 2 دقیقه

در حدود دو سال اخیر قوانین اخذ اقامت کوتاه‌مدت ترکیه تغییرات زیادی کرده است که در این مطلب موسسه مهاجرتی ایرکا به بررسی مختصر آنها می‌پردازیم.

شرایط جدید اقامت کوتاه مدت ترکیه

در سه ماهه پایانی سال 2020 دولت ترکیه در حال سخت‌تر کردن قوانین خود بود و اکثر متقاضیانی که برای تمدید اقامتشان به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه می‌کردند نمی‌توانستند اقامت 1 ساله خود را تمدید کنند و شرایط برای متقاضیان اقامت کوتاه‌مدت و تمدید کیملیک دشوار شده بود، ولی به خاطر مسائل ناشی از کرونا امکان تمدید اقامت توریستی از طریق اجاره منزل در این کشور به مدت 1 سال فراهم شد.

اما بر پایه قوانین اقامت کوتاه‌ مدت ترکیه در سال 2022، این نوع اقامت تنها یک بار است و امکان تمدید آن وجود ندارد.

تمدید اقامت کوتاه مدت ترکیه

دولت ترکیه در دوره پاندمی کرونا تصمیم گرفت که علاوه بر دادن فرصت تمدید یک ساله اقامت کوتاه‌مدت به افرادی که در این کشور به صورت توریستی اقامت داشتند، به متقاضیانی که مایل به کسب اقامت کوتاه‌مدت توریستی این کشور بودند نیز اجازه دریافت اقامت توریستی به مدت 1 سال را داد.

نحوه ارسال مدارک برای اخذ اقامت توریستی در دوران کرونا

در ابتدا فقط روش پستی مجاز شده بود که این موضوع باعث انتظار بعضا 6 ماهه متقاضیان برای دریافت کیملیک kimlik می‌شد، ولی از فوریه سال جاری اداره اقامت ترکیه اعلام کرد که متقاضیان دریافت یا تمدید اقامت توریستی باید مدارکشان را به صورت حضوری به یکی از این مراکز ارسال کنند:

  • اداره کار گروه اسنیورت
  • اداره مرکزی مهاجرت استانبول
  • اداره کار گروه منطقه عمرانیه، اداره کار گروه پندیک

درخواست اجاره کیملیک

بنا بر اظهارات برخی از متقاضیان، به تازگی، اگر فرد متقاضی درخواست اجاره کیملیک را به اداره مهاجرت ارسال کند ولی تا زمان دریافت راندوو خاک ترکیه را ترک کند، احتمال رد اقامت کوتاه‌مدت وی بسیار زیاد خواهد بود.

از این رو بهتر است متقاضیان تا دریافت کیملیک خاک این کشور را ترک نکنند.

بر اساس قوانین جدید ترکیه، هر فرد فقط 1 سال و یا 6 ماه از طریق اقامت توریستی می‌تواند در ترکیه بماند، و همچنین گفته می‌شود که ترکیه در حال سخت‌تر کردن شرایط برای دریافت و اقامت توریستی است.

مقالات مشابه

No comment yet, add your voice below!


اضافه کردم پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *