مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

Turkey
IRCA Migrate 03

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، متقاضی باید اول رشته و دانشگاه خود را انتخاب کرده و پذیرش شود، پس از آن امکان اخذ ویزای تحصیلی وجود خواهد داشت. علاوه بر تحصیلات زیر 18 سال که برای افراد خارجی نیز رایگان است، تحصیلات دانشگاهی نیز در این کشور (پس از اخذ پذیرش از دانشگاه) از طریق موسسه مهاجرتی ایرکا وجود دارد.

  • مهاجرت تحصیلی ترکیه در مقطع لیسانس:

دانشگاه های این کشور در رشته‌های معماری، علوم و هنر زبانزد هستند، و بازرگانی، تربیت مدرس، روابط بین‌الملل، بیوشیمی و مهندسی پزشکی محبوبترین رشته‌های مقطع کارشناسی به شمار می‌روند. پذیرش در دانشگاه بر اساس معدل دانش‌آموزان در دبیرستان و کنکور جامع ورودی به دانشگاههای ترکیه باشد. همچنین، در رشته‌های انگلیسی‌ زبان، معمولا مدرک آیلتس 5 تا 6.5 از متقاضی مطالبه می‌شود.

  • مهاجرت تحصیلی در مقطع فوق‌لیسانس:

دولت هر سال برای دانشجویان خارجی سهمیه اعلام می‌کند و متقاضی برا بررسی شانس خود برای اخذ پذیرش باید ظرفیت دانشگاهها را بررسی کند. محبوبترین رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور عبارتند از مهندسی، معماری، بازرگانی، روابط بین‌الملل و مدیریت.

  • مهاجرت تحصیلی در مقطع دکترا :

مدت این دوره معمولا 4 سال است و برای پذیرش در این مقطع از طریق موسسه مهاجرتی ایرکا باید پروپوزال تحقیقاتی آماده کرده و با اساتید دانشگاه مکاتبه کنید. در صورت تایید متقاضی توسط دانشگاه، یک سوپروایزر برای وی انتخاب می‌شود. در برخی از دانشگاهها ممکن است نیاز به آزمون ورودی باشد. با کسب پذیرش دانشگاه از طریق موسسه مهاجرتی ایرکا می‌توانید برای اخذ ویزای ترکیه اقدام کنید.

بورسیه‌ تحصیلی ترکیه

بورسیه‌های تحصیلی که دولت ترکیه هر ساله برای دانشجویان بین‌المللی اعلام می‌کند شامل هزینه‌های شهریه، خوابگاه، بیمه و سفر می‌شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور، متقاضی باید به زبان ترکی مسلط باشد. 

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس از طریق موسسه مهاجرتی ایرکا به زبان انگلیسی بین 450 تا 1500 دلار در سال و در مقطع فوق لیسانس بین 600 تا 900 دلار است. هزینه زندگی ماهیانه از 350 تا 500 دلار متغیر است و برای هر ترم حدود 100 تا 150 دلار هزینه کتاب دانشجو است.