مهاجرت به کانادا از طریق کار

CANADA
IRCA Migrate 02

برای اینکه متقاضی بتواند ویزای کار کانادا را دریافت کند شرایط خاصی داشته باشد و در سیستم امتیازبندی اسکیل ورکر (Skilled Workers) امتیاز کافی را کسب نموده باشد. همچنین در صورتی که متقاضی بتواند از این کشور پیشنهاد کار دریافت کند می‌تواند موفق به اخذ ویزای کار شود.

برای واجد شرایط شدن برای دریافت این ویزا، متقاضی باید بتواند از حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز را کسب کند. در مرحله بعد، متقاضیان باید بیشترین امتیاز را از سقف 1200 امتیاز کسب کنند، که به این ترتیب عموما ابتدا افراد واجد مهارت و تخصص موفق به کسب اقامت این کشور می‌شوند. سیستم اسکیلد ورکر سالانه 20 تا 25 بار افراد را از استخر (pool) خود به این طریق گزینش می‌کند.

روش دیگر برای اخذ این اقامت یافتن شغل و گرفتن پیشنهاد کار (job offer) از یک کارفرمای کانادایی است. پس از دریافت این پیشنهاد کار، متقاضی اقامت کاری را دریافت نموده و با استفاده از تجربه کار در این کشور از طریق برنامه اکسپرس انتری برای اقامت دائم این کشور درخواست دهد.

از آنجا که هزینه ویزای کار کانادا کمتر از روشهایی همچون تحصیل و سرمایه‌گذاری است، متقاضیان بیشتری دارد.

انواع ویزای کار کانادا:

  1. ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی (که مدت این ویزا به مدت تحصیل و حداکثر 3 سال است تا به جستجوی کار بپردازند).
  2. ویزای کار همسر دانشجو (همسر فرد دانشجو مجاز به کار تمام‌وقت خواهد بود).
  3. ویزای اسکیل ورکر (از طریق سیستم اکسپری انتری و برای متقاضیان ماهر است و می‌توانند خانواده‌شان را هم همراه خود داشته باشند. این روش به سابقه کار، سطح زبان بالا و مدرک تحصیلی مرتبط نیاز دارد)
  4. ویزای جاب آفر (داشتن پیشنهاد کار باعث افزایش امتیاز و تسریع دریافت اقامت می‌شود).
  5. کار از طریق برنامه‌های استانی (همه استانهای کانادا، به ویژه استانهای بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان، برای جذب نیروی متخصص برنامه و ظرفیت دارند)

شرایط دریافت ویزای کار کانادا: سن کمتر از 40 سال؛ مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5؛ قرار داشتن رشته متقاضی در لیست مشاغل مورد نیاز؛ داشتن سابقه کار کافی؛ حداقل مدرک تحصیلی لیسانس؛ کسب امتیاز حداقل 67 در مرحله اول

امتیازات مرحله اول از این قرار است: سن 18 تا 35 سال حداکثر امتیاز را دارد (12 امتیاز)، و سن 47 به بالا امتیازی ندارد.

از نظر امتیاز زبان، نمره CLB 9  یا بالاتر که عبارت است از نمره 6 در هر 4 مهارت شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن. (به عنوان مثال نمره CLB ده شامل حداقل نمرات ذیل برای مهارتهای مختلف است: خواندن: 8؛ نوشتن: 7.5؛ شنیداری: 8.5؛ و گفتاری 7.5)

از نظر مدرک تحصیلی، دکتری دارای بالاترین امتیاز (25) و دیپلم کمترین امتیاز (5) است. لیسانس 21 امتیاز دارد.

امتیاز سابقه کار: یک سال سابقه: 9 امتیاز و بالاتر از 6 سال 15 امتیاز دارد.

و در نهایت برخی امتیازات انطباق‌پذیری با کانادا که از میان آنها حداکثر 10 امتیاز قابل برداشت است.

هزینه‌های درخواست اجازه کار به ازاء هر نفر از حدود 100 دلار کانادا شروع می‌شود.