زمان مطالعه: 2 دقیقه

تعریف ویزا یا روادید

ویزا یا روادید مجوزی برای ورود به کشور مقصد است که از سفارتخانه و یا کنسولگری کشور مقصد در کشور مبدا و یا در مبادی ورودی کشور مقصد(فرودگاه در سفرهای هوایی) که ویزای فرودگاهی هم به این نوع ویزا گفته می شود که در قبال دریافت مبلغی صادر می گردد.

تاریخچه پیدایش ویزا (روادید)

از بعد از جنگ اول جهانی کشورها برای کنترل اوضاع داخلی خودشان و سازماندهی جمعیت شان مجبور به استفاده از قانون مستندات سفر شدند که همان پاسپورت و ویزا بود.

شرایط صدور ویزا

کلا صدور ویزا بر اساس شرایطی از جمله شرایط و یا چک لیست های امنیتی و یا بهداشتی (مدیکال) می باشد.

البته در بعضی موارد به سابقه افراددر خارج و داخل کشور نیز بستگی دارد.برای صدور ویزا مدارکی نیاز هست که نشان دهنده سوابق مالی شخص متقاضی باشد و همین سند ملکی که ثابت کند شخص مذکور بعد از اتمام مدت زمان ویزا به کشورش باز می گردد البته این مورد بیشتر در مورد کشورهایی با اقتصاد بحرانی اتفاق می افتد.

 

انواع ویزای شینگن

ویزای سینگل (single)  

این ویزا فقط برای یکبار ورود استفاده می شود و وقتی که مسافر از آن کشور خارج شد  قادر به سفر کردن دوباره با آن ویزا نمی باشد و ویزا از درجه اعتبار ساقط است

ویزای دوبار ورود (Double)

ویزای دوبار ورود است که می توان با یک بار ویزا دوبار سفر کرد

ویزای چندبار ورود(Multiple)

در این نوع از ویزا امکان ورود و خروج متعدد به کشور و یا کشورهای صادر کننده ویزا در طی مدت اعتبار ویزا  را خواهد داشت.

ویزای اعتبار محدود منطقه ای(VLT)

با این ویزا اجازه ی ورود به چند کشوری که در ناحیه ی آن ویزا قرار دارد را دارید که این نوع ویزا بیشتر به کسانی داده می شود که بدون مدارک معتبر وارد ناحیه ی شینگن می شوند.

 

انواع ویزای شینگن

ویزای Type A

ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از حوزه شینگن گردد.

ویزای Type B

ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از حوزه شینگن به عنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر کشورهای حوزه شینگن برساند.

ویزای Type C

ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد حوزه شینگن می شوند.

ویزای Type D

ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان و یا کسانی که کار اقامت آنها در حال انجام است،از آن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال، بارها به حوزه شینگن وارد و از آن خارج شوند.

مقالات مشابه

No comment yet, add your voice below!


اضافه کردم پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *