مهاجرت به ترکیه از طریق کار

Turkey
IRCA 03

بر اساس قوانین جدید ترکیه که از سال 2019 اجرائی شده است، سرمایه‌گذاران خارجی برای اخذ اقامت ترکیه باید مبلغی بین 250 هزار تا 500 هزار دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کنند و از طریق این کار تابعیت ترکیه را برای خود و خانواده‌شان کسب نمایند.

  • ویزای کار موقت ترکیه : 

که مدت اعتبار اجازه کار موقت یک سال بوده و به منظور فعالیت در حرفه و محل کار مشخص صادر می‌شود. پس از پایان 1 سال، اجازه کار برای همان حرفه و در همان محل به صورت توافقی بین کارگر و کارفرما تا 3 سال دیگر قابل تمدید خواهد بود. و پس از این 3 سال در صورت توافق طرفین امکان تمدید مجدد تا 6 سال وجود خواهد داشت. علاوه بر این، افراد وابسته به متقاضی اصلی پس از 5 سال اقامت کامل و بدون رفت و آمد در ترکیه امکان دریافت اجازه کار از طریق موسسه مهاجرتی ایرکا را خواهند داشت.

  • ویزای کار نامحدود ترکیه :

این ویزا مخصوص کسانی است که 8 سال در ترکیه اقامت و زندگی داشته‌اند و یا 6 سال به صورت کامل (بدون رفت و آمد) در این کشور حضور داشته‌اند. از اینرو، داشتن ویزای کار نامحدود عملا به معنای برخورداری از اقامت دائم ترکیه است.

  • ویزای کار مستقل ترکیه:

کسانی که حداقل 5 سال بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده‌اند مشمول این ویزا می‌شوند. مدت اعتبار این ویزا 3 سال و قابل تمدید است.

ویزای کار استثنایی ترکیه :

مشمولان این ویزا عبارتند از:

  • الف) متقاضیانی که عضویت اتحادیه اروپا را دارند.
  • ب) افرادی که برای اهداف ورزشی، هنری، علمی و فرهنگی مهاجرت کرده‌اند.
  • ج) افرادی که در ترکیه تحصیل کرده یا در این کشور به دنیا آمده‌اند.
  • د) افرادی که در ترکیه ازدواج کرده‌اند یا از طریق موسسه مهاجرتی ایرکا ملک خریده‌اند و به صورت بلندمدت در این کشور زندگی می‌کنند.

پروسه اخذ ویزای کار ترکیه توسط موسسه مهاجرتی ایرکا حدود 30 روز زمان می‌برد و برای افراد خارجی باید ارائه درخواست به صورت الکترونیکی و توسط وکیلی که در ترکیه اقامت دارد و دارای شماره شناسایی ملی است انجام شود.