مهاجرت تحصیلی به کانادا

CANADA
IRCA Migrate 26

امکان دریافت ویزای تحصیلی کانادا از سطح ابتدایی تا دکترا وجود دارد. یکی از دلایل اصلی جذابیت دریافت ویزای تحصیلی سطح مدرسه این است که برای پدر و مادر امکان دریافت ویزای همراه وجود دارد. دانش‌آموزان از 12 سالگی امکان پذیرش از مدارس این کشور را دارند. 

هزینه تحصیل در مدارس کانادا بین 18 هزار تا 45 هزار دلار کانادا است. دانش‌آموزان 18 سال به بالا حداقل باید آیلتس 5.5 داشته باشند. و برای مقطع کارشناسی حداقل آیلتس 6 از متقاضیان درخواست می‌شود. پذیرفته‌شدگان در این مقطع حق کار پاره‌وقت 10 تا 15 ساعت در هفته را دارند. هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی از 10 هزار تا 30 هزار کانادا متغیر است. دولت کانادا به افرادی که در مقطع کارشناسی در این کشور فارغ‌التحصیل شوند اجازه می‌دهد که تا مدت معینی به جستجوی کار بپردازند.

جهت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی 4 ساله باشند. مدت این دوره 1 تا 2 سال است و متقاضی باید حداقل مدرک 6.5 آیلتس ارائه کند. البته امکان گرفتن پذیرش بدون مدرک زیان نیز وجود دارد که در این حالت متقاضی باید در کالجهای زبان این کشور شرکت کرده و سپس وارد دانشگاه مورد نظر شود. برای این مقطع نیز هفته‌ای 15 تا 20 ساعت اجازه کار پاره‌وقت وجود دارد و هزینه‌های کارشناسی ارشد در کانادا از 15 هزار تا 50 هزار دلار کانادا متغیر است. در این مقطع نیز فرد اجازه جستجوی کار پس از فارغ‌التحصیلی را دارد و در صورت ورود به بازار کار و پرداخت مالیات به مدت 3 سال می‌تواند اقامت دائم آن را کسب نماید.


 

مزایای تحصیل در کانادا عبارت است از:

  1. برخورداری از سیستم آموزشی قوی؛
  2. امکان تحصیل رایگان؛
  3. بورسیه‌های تحصیلی متنوع؛
  4. امکان اخذ ویزای همراه برای همسر، با اجازه کار برای همسر؛
  5. امکان کار حین تحصیل و کارجویی پس از تحصیل

اما تحصیل در مقطع دکترا دشوارتر است. متقاضی باید یک سوپروایزر در این کشور داشته باشد و از سوی یک استاد تایید شود. همچنین، متقاضی باید علاوه بر ریزنمرات و کتابهای منتشر شده، مقاله بین‌المللی ISI نیز داشته باشد. مدرک زبان مورد نیاز برای این مقطع حداقل آیلتس 7 است. البته با ارائه آیلتس حداقل 6 و سپس گذراندن دوره زبان در کانادا امکان ارائه درخواست تحصیل دکترا وجود خواهد داشت. مدت دوره دکترا 3 تا 5 سال است و متقاضیان می‌توانند به صورت تمام‌وقت (40 ساعت در هفته) مشغول به کار شوند. همچنین متقاضیانی که از طریق موسسه مهاجرتی ایرکا اقدام کرده باشند امکان دریافت بورسیه تحصیلی را نیز دارند.

از جمله این بورسیه‌ها می‌توان به بورسیه دانشگاه بین‌المللی تورنتو لستر پبرسون اشاره کرد که برای دانشجویان مقطع کارشناسی است و شهریه دانشگاه، هزینه کتابها و هزینه زندگی فرد در طی 4 سال حضور در کانادا را تحت پوشش قرار می‌دهد.

همچنین بورسیه دولتی PHD Vanier وجود دارد که به مدت 3 سال سالانه 50 هزار دلار کمک هزینه به دانشجویان مقطع دکترا پرداخت می‌شود.