نحوه اخذ نوماراتاژ numarataj belgesi ترکیه

نوماراتاژ
زمان مطالعه: 4 دقیقه

چگونه سند نوماراتاژ را دریافت کنیم ؟

همانطور که می دانید، اگر یک تبعه خارجی هستید و می خواهید بیشتر از زمانی که ویزای شما اجازه می دهد در ترکیه بمانید، باید برای اجازه اقامت اقدام کنید. لیستی از اسنادی وجود دارد که دولت ترکیه از شما می خواهد تا برای اجازه اقامت خود تهیه کنید.

هنگامی که برای اولین بار درخواست اجازه اقامت می دادید، اداره کل مهاجرت ، قرارداد اجاره محضری یا سند مالکیت شما را به عنوان مالک خانه به عنوان مدرک نشانی می پذیرفت. اما اخیراً از مهاجران بیشتری خواسته شده است که کپی سند مالکیت و سند شماره گذاری خانه را ارائه دهند.

سند شماره گذاری در ترکیه بانوماراتاژ numarataj belgesi چیست؟

گواهی یا سند شماره گذاری یا همان نوماراتاژ در ترکی به عنوان numarataj belgesi شناخته می شود. ارائه نشدن کپی درخواستی می‌تواند منجر به لغو درخواست اجازه اقامت ترکیه شما شود، اگر ظرف 30 روز به مهاجرت تحویل داده نشود.

به خواندن این مطلب ادامه دهید تا بیشتر بدانید که چرا به سند نوماراتاژ نیاز دارید، چگونه می توانید آن را دریافت کنید و هزینه آن چقدر است.

“numarataj belge” سندی است که از شهرداری ها به دست می آید و جزئیات ” آدرس” خانه ای که ساکنین در آن زندگی می کنند را مشخص می کند. این سند به صاحبخانه درج شده در سند مالکیت ملک داده می شود اما می تواند توسط مستاجران یا شخص ثالث با وکالتنامه درخواست شود.

گواهی شماره گذاری یا نوماراتاژ محل دقیق، آدرس و وضعیت یک ساختمان یا یک واحد در  آپارتمان را ثبت می کند. شماره گذاری یا همان نوماراتاژ numaralama گفته می شود، ثابت می کند که محل زندگی شما در سیستم ثبت آدرس مرکزی ترکیه ثبت شده است.

چرا برای اجازه اقامت خود به یک مدرک شماره گذاری یا نوماراتاژ نیاز دارم؟

از 1 نوامبر 2021، مقامات مهاجرت درخواست این سند را برای جلوگیری از رفتارهای متقلبانه و اطمینان از ثبت صحیح کلیه املاک/آدرس ها در سیستم ثبت آدرس ملی آغاز کرده اند. برای املاکی که به درستی ثبت شده اند، این سند مورد نیاز نخواهد بود.

این اقدام همچنین از اقامت غیرقانونی و نشان دادن خود به عنوان مالک ملک در صورتیکه این چنین نیست، جلوگیری می کند. اغلب اوقات، افراد خود را به عنوان مالک املاکی نشان می دهند که وجود ندارند یا هنوز ثبت نشده اند.

بر اساس قوانین ترکیه و به طور خاص مقررات مربوط به آدرس و شماره گذاری، هیچ دو ساختمانی نمی توانند نام و شماره یکسانی را در محدوده شهرداری داشته باشند.

نحوه درخواست گواهی شماره گذاری نوماراتاژ خانه خود در ترکیه

توجه: اگر مکانی را اجاره می کنید، همیشه قبل از درخواست سند شماره گذاری از شهرداری، ابتدا از صاحبخانه خود سوال کنید. اگر صاحبخانه شما از ارائه کپی به شما خودداری کرد، آن ساختمان را اجاره نکنید.

برای دریافت یک سند شماره گذاری برای خانه خود، باید به شهرداری محل خود یا نزدیکترین اداره کل ثبت اسناد و املاک (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü) مراجعه کنید. یک جستجوی سریع در گوگل به شما راهنمایی می کند.

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

 

وقتی به شهرداری رسیدید، به دنبال اداره بازسازی و شهرسازی (İmar ve Şehircilik Müdürlüğü) یا نامی مشابه باشید. برخی از شهرداری ها نیز ممکن است دفاتر خاصی به نام «نومراتاج اوفیسی» (“Numarataj Ofisi”)داشته باشند که کار را برای شما راحت می کند.

در آنجا از شما خواسته می شود که درخواست شماره گذاری کنید.

در آن درخواست، شما باید اطلاعاتی از قبیل:

 • آدرس کامل شما
 • قبوض برق و آب به عنوان مدرک
 • مختصات ساختمان (از طریق تاپو (tapu) قابل دریافت است)
 • پروانه ساختمانی
 • قرارداد اجاره/اجاره نامه
 • نام منطقه، شهرک، شماره خانه و محله
 • سند مالکیت

مدارکی که برای دریافت گواهی شماره گذاری نوماراتاژ نیاز دارید

از شما خواسته می شود مدارک زیر را ارائه دهید:

 • فتوکپی شناسنامه متقاضی (شناسنامه یا پاسپورت، ترجمه شده و محضری)
 • یک کپی از گواهی سکونت یا سند مالکیت ساختمان
 • پروانه ساختمان (yapı ruhsatı)
 • در صورتی که ساختمان متعلق به یک شرکت باشد، مهر شرکت یا امضاء سند مجوز بخشنامه
 • برای پروژه های جدید، پروژه معماری مورد تایید شهرداری
 • اگر به عنوان مستاجر درخواست می دهید، یک کپی از قرارداد اجاره/اجاره نامه
 • اگر مستاجر یا شخص ثالث هستید، باید یک نسخه وکالتنامه محضری نیز از طرف مالک ارائه دهید.

هزینه نوماراتاژ چقدر است؟

اگر چه خود گواهی هزینه زیادی ندارد، اما برای ساختمان‌ های جدید یا ثبت‌ نشده و مراحلی مانند جستجو آن ها (discovery)  باید هزینه «harç bedeli» بپردازید.

هزینه های زیر برای شماره گذاری ملک شما راهنمای سال 2021 است:

 • 450 لیر برای ساختمان های چند طبقه در محدوده قانون شماره. 6360
 • 250 لیر برای محل کار بر اساس قانون شماره 6360
 • 100 لیر برای باغ های سرگرمی بر اساس قانون شماره. 6360
 • 300 لیر برای اقامت های مجردی بر اساس قانون شماره. 6360
 • 600 لیر برای اقامتگاه های چند طبقه
 • 450 لیر برای محل کار
 • 200 لیر برای باغ های سرگرمی
 • 140 لیر برای هزینه پیدا کردن جاده
 • 500 لیر برای اقامتگاه های تک، دوبلکس و تریپلکس
 • 500 لیر برای دیوارهای حائل، حفاری های و غیره در محدوده سایر سازه ها.

اگر ساختمان جدید است یا ملک قبلاً ثبت نشده است، باید این کار را انجام دهید.

در مواردی که سازه یا ساختمان در پایگاه داده آدرس ملی ترکیه UAVT یا در سیستم شماره گذاری ثبت نشده باشد، افسران شناسایی منصوب شده توسط رئیس مدیریت آدرس، عمل “جستجو” را انجام می دهند. شناسایی ساختمان و مکان آن و سپس ثبت آن در سیستم.

نحوه و محل پرداخت هزینه شماره گذاری نوماراتاژ

هزینه توسط اداره خدمات مالی شهرداری کلانشهر (Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı) تعیین و با قبض به صندوق (makbuz) واریز می شود.

اگر ساختمان شما قبلاً گواهی شماره گذاری نوماراتاژ داشته باشد، اکثر آنها یک کپی را به صورت رایگان یا با هزینه اندکی ارائه می دهند. شهرداری ها معمولاً برای دانلود آدرس ثبت شده هزینه ای دریافت نمی کنند، اما اگر ملک ثبت نشده باشد، هزینه دریافت می شود.

چقدر طول می کشد تا گواهی شماره گذاری خود را دریافت کنید تا حد زیادی به میزان مشغله شهرداری بستگی دارد. به طور کلی حدود یک ماه طول می کشد. اما اگر ملک شما در پایگاه ملی ثبت نشده باشد، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.

 

آخرین تغییرات اجازه اقامت ترکیه در سال 2023

تغییرات اجازه اقامت ترکیه
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تغییرات اجازه اقامت ترکیه

در طول درخواست اجازه اقامت خود در ترکیه، ممکن است با موانع خاصی روبرو شوید که ممکن است شما را مجبور کند بین چندین اداره دولتی رفت و آمد کنید و باعث شود وقت گرانبهای خود را از دست بدهید.

با تغییر اغلب مقررات و اضافه شدن الزامات جدید برای تعیین استاندارد سراسری برای درخواست های مجوز اقامت ترکیه، ممکن است احساس کنید که در یک نبرد شکست خورده هستید.

ناراحت نباشید. ما در ایرکامایگریت اینجا هستیم تا شما را در جریان آخرین تغییرات اجازه اقامت ترکیه قرار دهیم و شما را در طول مدت اقامت خود در ترکیه به عنوان یک مهاجر راهنمایی کنیم.

الزامات دفتر اسناد رسمی برای قراردادهای اجازه اقامت ترکیه

اداره کل مدیریت مهاجرت (DGMM) یا به زبان ترکی( Göç İdaresi Genel Müdürlüğü) در چند سال اخیر روند درخواست مجوز اقامت خود را اصلاح کرده است، به ویژه در مورد سیستم درخواست اقامت الکترونیکی و الزامات اسناد.

در آخرین تغییر مقرر شده بود که اتباع خارجی باید قرارداد اجاره خود را به تایید و مهر دفتر اسناد رسمی برسانند و یک نسخه از آن را به درخواست های اجازه اقامت خود پیوست کنند.

با این حال، به عنوان کسانی که ممکن است در چند سال گذشته با قرارهای اقامت در ترکیه آشنا باشند، بسیاری از استان های ترکیه (مانند موغله) قبلاً از خارجی ها درخواست کرده بودند که قراردادهای اجاره خود را به صورت محضری برای جلوگیری از تقلب و تخلف ثبت کنند.

اما اکنون بر اساس جدیدترین آیین نامه تمامی 81 استان کشور به این استانداردها و رویه ها پایبند خواهند بود.

اگر می خواهید درباره حقوق خود به عنوان مستاجر، تعهدات صاحبخانه، حل اختلافات و هزینه های تخمینی مربوط به اجاره یک مکان در ترکیه بیشتر بدانید،با ما از طریق لینک زیر مشاوره رایگان انجام دهید .

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

 

مدرک شناسایی و تاییدیه اجاره دهنده برای اجاره

بررسی ثبت اسناد اجاره برای  برخی از  اتباع خارجی در ترکیه نشان داد که این قراردادها بدون اطلاع صاحب خانه تنظیم شده و سپس محضری شده است.

بنابراین، از تاریخ 15/02/2022، دولت ترکیه می‌خواهد کلیه اجاره‌ها، قراردادهای اجاره و رونوشت‌های آنها در حضور هم تبعه خارجی (مستاجر) و هم موجر محضری شود.

مقاله ما را در مورد راهنمای اخذ ویزای ترکیه بخوانید.

اطلاعات هویتی موجر نیز بررسی می شود و کپی این اسناد به قرارداد و یا رونوشت های آن پیوست می شود.

از اتباع خارجی خواسته می شود که این را در هنگام قرار ملاقات مجوز اقامت خود به همراه سایر مدارک لازم ارائه دهند.

 

آخرین تغییرات در درخواست های اجازه اقامت الکترونیکی

اگرچه قبلاً می‌توانستند درخواست‌های اجازه اقامت ترکیه را برای اولین بار از خارج از کشور به صورت آنلاین ارسال شوند، اما دولت اکنون فقط درخواست‌هایی را می‌پذیرد که از داخل ترکیه تهیه شده باشند.

بنابراین، اگر از طریق سیستم اقامت الکترونیکی درخواست می دهید، باید در زمان درخواست خود در ترکیه باشید.

به روز رسانی دیگری برای درخواست های اقامت الکترونیکی در رابطه با آدرس های ایمیل استفاده شده برای ارسال درخواست اعلام شده است.

وب سایت اداره کل مدیریت مهاجرت اکنون اعلام می کند که فقط آدرس های ایمیل با دامنه های زیر پذیرفته می شود:

 • جیمیل (Gmail)
 • یاهو (Yahoo)
 • اوتلوک (Outlook)
 • هات میل (Hotmail)
 • یاندکس (Yandex)

حساب بانکی بلوکه شده در ترکیه برای دانشجویان

حساب بانکی بلوکه شده
زمان مطالعه: 3 دقیقه

چگونه یک حساب بانکی بلوکه شده در ترکیه باز کنیم؟

اگر شما یک دانشجوی بین المللی هستید که به دنبال تحصیل در ترکیه هستید، ممکن است از شما خواسته شده باشد که ثابت کنید که بودجه یا منابع مالی کافی برای حفظ زندگی خود در کشوری که در طول اقامت کوتاه مدت خود خواهید ماند، دارید. این نیز اغلب یک پیش نیاز برای دریافت ویزا، چه دانشجویی و چه غیر دانشجویی است.

یکی از راه هایی که می توانید نشان دهید که تمکن مالی لازم را دارید، از طریق یک حساب بانکی بلوکه شده است.

حساب بانکی بلوکه شده

در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد حساب های مسدود شده بدانید و آنچه ممکن است برای باز کردن آن در ترکیه نیاز داشته باشید آورده شده است.

حساب بلوکه شده چیست؟

حساب بانکی بلوکه شده که در زبان آلمانی به آن Sperrkonto گفته می شود، نوع خاصی از حساب بانکی است که طبق قوانین مهاجرت برای دانشجویان بین المللی برای درخواست ویزا یا دریافت اجازه اقامت لازم است.

طبق قوانین آلمان، این حساب سپرده پولی را ذخیره می کند که دولت از دانشجویان خارجی می خواهد تا به عنوان مدرکی برای اثبات منابع مالی برای زندگی در کشور عمل کنند. مقدار پولی که توسط دولت تعیین می شود برای تامین هزینه های زندگی برای یک سال محاسبه می شود.

به طور مشابه، ترکیه نیز اخیراً رویه آلمانی یا تفسیر آن از آن را برای مجوزهای اقامت اتخاذ کرده است. (این هنوز یک الزام رسمی نیست، اما ممکن است برای مورد شما مفید باشد.) اگر سوالی دارید یا می خواهید با یک نماینده برای مشاوره کلی در مورد مهاجرت صحبت کنید، با ما تماس بگیرید .

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

از این رو، داشتن یک حساب بانکی بلوکه شده در ترکیه در صورتی که از شما خواسته شود مدرکی مبنی بر بودجه کافی برای اقامت کوتاه مدت یا بلندمدت خود ارائه دهید، می تواند مفید باشد.

منظور مقامات ترکیه از “تمکن مالی کافی” چیست؟

بر اساس محاسبات اولیه سال 2022، این مبلغ برای هر بزرگسال حدود 6500 لیره، 1.5 برابر حداقل دستمزد استاندارد ملی ترکیه (4300 لیره) برآورد می شود.

برای هر عضو اضافی در یک خانواده، این حداقل مستلزم یک ماه اضافی حداقل دستمزد (4300 لیره) است.

مثال: برای اجازه اقامت 12 ماهه ترکیه، یک فرد بزرگسال مجرد باید 78000 لیره (حدود 5310 دلار آمریکا) در حساب بانکی خود داشته باشد. یک زوج، به نوبه خود، باید حداقل 129600 لیر پول را نشان دهند. با داشتن فرزند به عنوان یک خانواده 3 نفره، یک زوج باید انتظار داشته باشند که حداقل 181200 لیره برای اثبات مالی داشته باشند.

بنابراین، برای دریافت مجوز اقامت ترکیه، متقاضی باید پول کافی داشته باشد تا ثابت کند می تواند زندگی و هزینه های خود را در ترکیه تامین کند. یک نفر به 6500 لیر، دو نفر حداقل 10800 لیر نیاز دارند در حالی که سه نفر از طریق درآمد معمولی به 15100 لیر در ماه نیاز دارند.

حداقل دستمزد رسمی برای سال 2022 خالص 4253 لیر (4 هزار و 253 لیر) است. موارد فوق فقط برای مثال و دادن یک تصویر از وضعیت کلی می باشد.

چگونه نشان دهید که بودجه کافی دارید

هنگام ارائه مدارک برای اثبات توانایی مالی برای زندگی در ترکیه، باید چند نکته مهم را به خاطر بسپارید.

اگر قصد دارید مدرکی مبنی بر وجود وجوه کافی از شغل فعلی یا بازنشستگی خود ارائه دهید، باید مستندات 3 ماه گذشته را نشان دهید.

اگر می‌خواهید مدرکی را از طریق کارت‌ های پس‌ انداز یا اعتباری خود ارسال کنید، باید مستندات 6 ماه گذشته را نشان دهید.

در حال حاضر، قانونی که اثبات نماید شما بودجه کافی برای اقامت خود دارید، یک فرم خود اظهاری است.

این اظهارات برای اکثر خارجی‌ ها نیازی به تأیید دفتر اسناد رسمی ندارد. می توانید آنها را دانلود و چاپ کنید همچنین می توانید یک حساب بانکی محلی یا بین المللی یا حساب کارت اعتباری را به عنوان مدرک نشان دهید.

 

نحوه افتتاح حساب بانکی در ترکیه

اگرچه داشتن حساب بانکی برای خارجی هایی که برای ویزا یا اجازه اقامت در ترکیه درخواست می کنند الزامی نیست، زیرا ممکن است در زمان ملاقات اجازه اقامت شما به صلاح دید افسر مهاجرت باشد، بهتر است برای ارائه مدارک اضافی آماده باشید.

افتتاح حساب بانکی ساده است و فقط به تعداد انگشت شماری مدارک نیاز دارید.

علاوه بر این، اگر می خواهید بدانید که چگونه می توانید برای مجوز اقامت ترکیه یا بیمه درمانی اقدام کنید، راهنمای اخذ ویزای ترکیه ما را بررسی کنید.

رد درخواست اقامت ترکیه

رد درخواست اقامت ترکیه
زمان مطالعه: 4 دقیقه

هنگامی که درخواست اجازه اقامت شما در ترکیه رد می شود چه کاری باید انجام دهید

ممکن است به نظر برسد که تعداد رد درخواست اقامت ترکیه اخیراً در حال افزایش است، با این حال، اکثر این ردها به دلیل درخواست‌های آماده نشده با مدارک نادرست یا مفقود است. این امر به ویژه از زمانی که مقامات مهاجرت ترکیه شرایط لازم برای مجوزهای اقامت را بازنگری کردند و در روند تأیید آنها سختگیرانه تر عمل کردند، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

اگر اولین بار است که متقاضی هستید و  از رد درخواست خود می ترسید یا ساکنی هستید که به دنبال درخواست تجدید نظر در مورد رد شدن هستید، در اینجا اطلاعی  آمده است، که باید بدانید.

چرا درخواست اجازه اقامت ترکیه من رد شده است؟

ممکن است یک “ایمیل اطلاع رسانی” دریافت کرده باشید که دلیل رد درخواست شما را ذکر می کند.

متداول‌ ترین دلیل برای رد درخواست‌ های اجازه اقامت، دلایل ذکر شده در ماده 32 در قانون شماره 32 است. ماده 6458 در مورد خارجی ها و پروتکل های بین المللی.

رد درخواست اقامت ترکیه

طبق ماده 32: بر اساس این ماده درخواست اجازه اقامت کوتاه مدت در صورتی رد می شود که:

 • در درخواست شما یک یا چند دلیل ذکر شده در بند اول ماده 31 ذکر نشده است و اطلاعات و مدارک مربوط به این درخواست به طور کامل ارائه نشده است (مفقود یا اشتباه اسناد).
 • درخواست شما مشمول ماده 7 نمی باشد
 • محل اقامت شما (درج شده در درخواست شما) استانداردهای عمومی بهداشت و ایمنی را رعایت نمی کند
 • شما یک سند سابقه کیفری معتبر صادر شده توسط مقامات ذیصلاح کشور شهروندی یا اقامتگاه قانونی خود را ارائه نمی کنید.
 • شما اطلاعات آدرس اشتباهی را برای اقامت خود در ترکیه می دهید یا آن را دریغ می کنید.

همچنین چندین ماده دیگر در همین کد وجود دارد که ممکن است دلیل رد درخواست شما را توضیح دهد.

در ماده 33 : براساس این ماده در موارد زیر اجازه اقامت کوتاه مدت اعطا نمی شود و رد یا لغو می شود و مجوزهای منقضی شده تمدید نمی شود.

 • یک یا چند مورد از شرایط خواسته شده در ماده 32 احراز نشده یا دیگر قابل اجرا نیست
 • مقامات تعیین کنند که مجوز اقامت برای مقاصدی غیر از آنچه که برای آن صادر شده، استفاده شده است.
 • یک تصمیم معتبر اخراج فرد خارجی یا ممنوعیت ورود به ترکیه صادر شود.
 • شما از حداکثر مدت اقامت در خارج از کشور در طول دوره اجازه اقامت خود، بر خلاف مقررات مربوطه، تجاوز کنید.

 

ماده 15: بر اساس این ماده  به خارجی های زیر ویزا داده نمی شود:

 • کسانی که گذرنامه یا سند قانونی جایگزین با اعتبار حداقل شصت روز بیشتر از مدت ویزای درخواستی را ندارند.
 • کسانی که از ورود به ترکیه منع شده اند
 • کسانی که تهدیدی برای نظم عمومی یا امنیت عمومی تلقی می شوند
 • کسانی که بیماری دارند و تهدیدی برای سلامت عمومی محسوب می شوند
 • طبق قراردادهایی که کشور ترکیه طرف آن است، کسانی که متهم یا محکوم به جرم یا جنایاتی هستند که مبنای قانونی کافی برای استرداد را فراهم می کنند.
 • کسانی که بیمه درمانی معتبری ندارند که مدت اقامت را پوشش دهد
 • کسانی که نمی توانند هدف خود را از ورود، عبور و مرور یا اقامت در ترکیه توجیه کنند
 • کسانی که در مدت اقامت خود تمکن مالی کافی یا درآمد منظم ندارند
 • کسانی که نپذیرفتند مطالبات ناشی از تخلف ویزا یا مجوز اقامت قبلی را بپردازند یا طبق قانون شماره 6183 وصول مطالبات عمومی مورخ 21/7/1953 پیگیری و وصول شوند. بر اساس قانون مجازات ترکیه به شماره 5237 مورخ 26/9/2004، کسانی که پرداخت بدهی ها و جرایم را قبول نمی کنند، توسط مقامات تحت تعقیب قرار می گیرند.

نحوه ثبت اعتراض رد درخواست اقامت ترکیه

پس از دریافت فرم اعلان خود، باید ظرف 60 روز به دادگاه اداری (İdare Mahkemesi) مراجعه کنید.

اگر تصمیم رد توسط نمایندگی خارجی ترکیه گرفته شود، شکایت باید در دادگاه اداری آنکارا و اگر توسط فرمانداری گرفته شود، باید در دادگاه اداری در صلاحیت فرمانداری طرح شود.

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

هزینه های اضافه اقامت و اخراج شدن

پس از دریافت اعلامیه رد درخواست اقامتتان، در صورت نداشتن ویزا یا معافیت ویزا، 10 روز فرصت دارید تا کشور را ترک کنید. اگر ویزا دارید، این 10 روز پس از انقضای آن شروع می شود.

ممکن است شما در حال طرح دادخواست (طرح دعوای متقابل) برای رد شدن خود باشید، با این حال، این روند اخراج را متوقف نمی کند. اگر پس از پایان 10 روز همچنان در کشور باشید، ممکن است جریمه و اخراج شوید.

درخواست مجدد برای مجوز اقامت ترکیه

اگر می خواهید مجددا برای اجازه اقامت جدید درخواست دهید، باید از کشور خارج شوید و اگر می خواهید برای همان نوع اجازه اقامت ترکیه درخواست دهید، باید 6 ماه صبر کنید. با این حال، می‌توانید بدون نیاز به صبر کردن در آن بازه زمانی، برای نوع دیگری درخواست دهید.

در مورد هزینه ها و رویه های قانونی در ترکیه چه باید بدانم؟

علاوه بر هزینه هایی مانند سفر، باید انتظار داشته باشید که حدود 10000 لیره برای مشاوره حقوقی از یک وکیل پرداخت کنید.

هزینه هر پرونده با توجه به پیچیدگی و وسعت پرونده و همچنین سایر عوامل تعیین می شود. عدد فوق یک قیمت پایه است که باید به شما در اندازه‌گیری قیمت/کارمزدها کمک می کند.

در مورد بازه زمانی مورد انتظار برای پیدا کردن به راه حل، با توجه به چارچوب قانونی در ترکیه، این موضوع می تواند ماه ها یا حتی بیشتر از یک سال ، به خصوص در شهرهای بزرگتر مانند استانبول و آنکارا طول بکشد.

اگر در هر صورت پرونده شما رد شود یا درخواست تجدیدنظر شما لغو شود، دوره اضافه اقامت شما به تاریخی که درخواست مجوز اقامت شما در اصل رد شده است، باز می گردد.

شما باید این را جدی بگیرید زیرا ممکن است مشاوره با یک وکیل مهاجرتی و انجام اقدامات جایگزین آسان تر باشد. ممکن است به شما توصیه شود که ترکیه را ترک کرده و بر اساس دسترسی گذرنامه خود مجددا از طریق مرز یا شیوه دیگر های، دوباره وارد شوید.

اگر می خواهید با یک وکیل در مورد رد مجوز اقامت و درخواست تجدید نظر صحبت کنید، اینجا کلیک کنید تا در مورد حقوق خود بیشتر بدانید.

راهنمای ضروری مهاجرت و زندگی در ترکیه

کشتی استانبول به ببک
زمان مطالعه: 8 دقیقه

راهنمای ضروری مهاجرت و زندگی در ترکیه

ما به شما جرات می دهیم که به کشوری مانند ترکیه که در میان تضادهای بسیار وجود دارد، فکر کنید.

اشتباه است که آن را صرفاً اروپایی، خاورمیانه یا آسیایی بنامیم. این کشور ادغام هر سه آنها است و  بهترین قسمت های هر کدام را در خود جای داده است.

ترکیه با مراکز خرید عظیم، کلیساهایقدیمی، و تفریحات شبانه رنگارنگ، غربی است که مهاجران اروپایی را به خود جلب می کند. اما با اعمال فرهنگی، مساجد، آداب و رسوم و سنت‌هایش که برای کسانی که سبک‌های زندگی پیرو سنت دارند، نیز شرقی است. این سرزمین تاریخی و چندفرهنگی از سه طرف توسط دریاها احاطه شده است.

تٌرکِیه، یا همانطور که اکنون ترکیه نامیده می شود (Turkey, or Türkiye)، یک پناهگاه واقعی برای مهاجران است.

ما به عنوان شرکت ایرکا مایگریت، یک شرکت مهاجرتی مدرن که به مهاجران خارجی کمک می کند تا در ترکیه اقامت کنند، این راهنمای جامع را در قالب پرسش و پاسخ آماده کرده ایم تا به شما کمک کند تا هر گونه علامت سوالی را که ممکن است در مورد مهاجرت به ترکیه و زندگی در ترکیه به عنوان یک مهاجر داشته باشید، پاسخ داده شود.

 

کشتی استانبول به ببک

ترکیه کشوری بسیار متنوع و منحصر به فرد است که تجربیات زیادی را ارائه می دهد. شاید بهترین مقصد تعطیلات تابستانی برای بسیاری از گردشگران اروپایی و خاورمیانه ای با سواحل طلایی و آب های کریستالی در مناطق جنوبی و غربی کشور باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که کل کشور در تمام طول سال گرم است. به شرق ترکیه بروید و به سرعت متوجه خواهید شد که این کشور یک سرزمین عجایب زمستانی و خنک است.

ترکیه همچنین «مهد تمدن» است که در طول تاریخ خانه ده‌ ها ایالت و امپراطوری بوده است. غذاهای خوشمزه و متنوع ترکیه این سرزندگی را نشان می دهد. ترکیه همچنین به لطف مردم مهمان نوازش کشوری گرم، دوستانه و اجتماعی است.

چیزهای زیادی در مورد ترکیه وجود دارد که باید گفت، بنابراین، مقاله ما را در مورد سوالات رایج مهاجران و معرفی مختصری از ترکیه بررسی کنید.

آیا زندگی در ترکیه ایده خوبی است؟

زندگی در ترکیه، یا هر کشور دیگری در ابتدا خیلی راحت و قابل پذیرش نیست. سرمایه گذاری در خارج از منطقه آسایش خود و تبدیل شدن به یک مهاجر برای زندگی در خارج از کشور در برخی از زیباترین، منحصر به فردترین و هیجان انگیزترین کشورهای جهان، تجربه ای چالش برانگیز و در عین حال بسیار ارزشمند است. این یک ریسک بزرگ است.

زندگی در ترکیه ایده خوبی است اگر برای تجربه های جدید آماده هستید، از معاشرت لذت می برید و همیشه پیرو قوانین نیستید. اگر از غذاهای خوب لذت می برید، می خواهید در هر فصل فعالیت های متفاوتی را امتحان کنید، یا کشوری را انتخاب کردید که هزینه های زندگی در آن نسبت به اکثر کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر است، ترکیه ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد.

همچنین بخوانید : هزینه زندگی در ترکیه

پل بسفر ترکیه

نکاتی که قبل از مهاجرت به ترکیه باید بدانید

نقل مکان آپارتمان ها تجربه دلهره آوری است ، چه رسد به کشور دیگری که ممکن است با آن آشنا نباشید. با این حال، با کمک مناسب و تحقیق کامل، دلیلی برای نگرانی نیست. قبل از نقل مکان به ترکیه، ممکن است بخواهید گزینه های خود را برای شغل، مراقبت های بهداشتی، تحصیل و موارد دیگر بررسی کنید

چک لیست قبل از مهاجرت به ترکیه :

 • قبل از حرکت به ترکیه
 • مدارک مورد نیاز برای سفر به ترکیه
 • لوازم ضروری در سفر به ترکیه
 • لباس های مناسب برای فصل تابستان و زمستان

مزایا و معایب زندگی در ترکیه

زندگی در هر کشوری مزایا و معایب خاص خود را دارد. با این حال، آنچه ممکن است برای یک فرد به عنوان مشکل و معضل به حساب آید، دیگری ممکن است به عنوان یک نعمت محسوب شود.

راهنمای مقدماتی ما در مورد آداب معاشرت در ترکیه ممکن است نقطه خوبی برای شروع باشد تا ببینیم آیا شما با آن سازگار هستید یا خیر.

در مورد زندگی در ترکیه، در اینجا چیزی است که مهاجران فکر می کنند برخی از بهترین و بدترین قسمت ها هستند.

معایب زندگی در ترکیه

یکی از جنبه هایی که بسیاری از مهاجران از زندگی در ترکیه شکایت دارند، زبان است. اگر چه در شهرهای بزرگتر و شهرهای توریستی احتمالاً فقط با زبان انگلیسی به خوبی کنار می آیید، اما برای داشتن یک تجربه جالب و خوب، باید سعی کنید تا آنجا که می توانید ترکی یاد بگیرید.

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

یکی دیگر از جنبه هایی که ممکن است به عنوان یک نقطه ضعف زندگی در ترکیه در سال های اخیر دیده شود، افزایش هزینه زندگی و تورم است که عمدتاً به دلیل کاهش ارزش لیر و همه گیری COVID-19 است. با این حال، هنوز هم یکی از ارزان‌ترین مکان‌ها برای زندگی در اروپا و اطراف آن با استاندارد زندگی نسبتاً بالایی است.

مزایای زندگی در ترکیه

لیست افرادی که برای زندگی در ترکیه روز به روز در حال افزایش است. هزینه های زندگی، که در مقایسه با بریتانیا، آلمان، اسپانیا و ایتالیا ارزان تر است، برای اروپایی ها یک طرفدار بزرگ است، در حالی که بسیاری از آمریکایی ها در مورد طرح مراقبت های بهداشتی جهانی دولت اظهار نگرانی می کنند.

یکی از اولین مزایایی که اکثر مردم به آن فکر می کنند آب و هوا است. ترکیه نه تنها هر چهار فصل را در طول سال تجربه می کند، بلکه سواحل جنوبی آن گرمتر از بقیه است، به این معنی که در طول سال آفتاب زیادی خواهید دید. اگر در اروپای شمالی محروم از آفتاب زندگی کرده اید، به خصوص در زمستان، این می تواند یک تغییر بسیار خوشایند باشد.

زیبایی های طبیعی آن متنوع است و در هر گوشه ای از کشور مناظر مختلفی را می توان کشف کرد. برای مثال، شرق برای اسکی و پیاده‌روی در کوهستان عالی است، شمال با جنگل‌های همیشه سبز خود کمپینگ‌ ها را جذب می‌کند و جنوب با سواحل مسحورکننده‌اش به همه سلام می‌کند.

غار کاپادوکیه

هزینه زندگی در ترکیه چقدر است؟

بیایید با اعداد واقعی صحبت کنیم. یکی از بزرگترین تصورات غلط مردم در مورد ترکیه این است که زندگی در آن گران است. اگرچه برای مثال زندگی در شهرهای بزرگی مانند استانبول در مقایسه با قونیه هزینه بیشتری دارد، اما هزینه های زندگی بسیار ارزان تر از شمال و جنوب کشورها اروپا است.

به مقالات ما در مورد هزینه های زندگی در شهرهای مختلف ترکیه در مقایسه با حداقل دستمزد دریافتی مراجعه کنید.

آیا کار در ترکیه آسان است؟

به طور خلاصه، همه چیز به انگیزه، صلاحیت‌های حرفه‌ای و بخشی که در آن کار می‌کنید بستگی دارد. برخی از مشاغل، مانند گردشگری، در مناطق خاصی از ترکیه برای بهترین و کامل‌ترین تعادل بین کار و زندگی و بازگشت حرفه‌ای بهترین هستند.

مقالات وبلاگ ما در مورد مهاجرت به ترکیه از طریق کار را ملاحظه کنید .

چگونه می توانم ویزا و اقامت ترکیه را دریافت کنم؟

از ویزای الکترونیکی ترکیه برای گردشگران گرفته تا ویزاهای دانشجویی، پژوهشی و کاری گرفته تا مجوزهای اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت برای افراد و مجوزهای اقامت خانوادگی، وبلاگ مهاجرت ما اینجاست تا شما را در این فرآیندها راهنمایی کند. با مدارک مناسب، گرفتن ویزا یا اقامت ترکیه آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست.

اگر می خواهید بدانید که چگونه می توانید برای اجازه اقامت ترکیه اقدام کنید یا مدارکی که برای اجازه اقامت طولانی مدت در ترکیه نیاز دارید، مقالات مرتبط ما را بررسی کنید.

همچنین، برای کسب اطلاعات بیشتر، حتما فرم مشاوره رایگان مهاجرت را تکمیل نمایید.

آیا می توانم به طور دائم در ترکیه بمانم و زندگی کنم؟

دلیلی وجود ندارد که نتوانید! تا زمانی که بتوانید قصد خود را برای اقامت در اینجا نشان دهید، الزامات قانونی را رعایت کنید و مدارک مالی برای ادامه زندگی خود به عنوان یک مهاجر داشته باشید، می توانید ترکیه را خانه دائمی خود کنید.

اگر به دنبال یک زندگی جدید در ترکیه هستید، به ایرکا مایگریت سربزنید. با ایرکا مایگریت به راحتی و بدون دردسر می توانید در ترکیه ساکن شوید.

آیا می توانم یک تجارت خارجی در ترکیه راه اندازی کنم؟

پاسخ ساده این است که بله، شما می توانید. با این حال، کارهایی وجود دارد که یک شهروند خارجی باید قبل از راه اندازی یک تجارت در ترکیه انجام دهد.

مقالات ما را در مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری بخوانید.

زندگی افراد فریلنسر که در سفر هستند در ترکیه چگونه است؟

تبدیل شدن به یک فریلنسر دیجیتال سیار در ترکیه آسان و مفید است. شما می توانید فرهنگ زیبایی را تجربه کنید، غذاهای خوشمزه را امتحان کنید، و مزایا و لذت پنهان سفر را پیدا و تجربه کنید، در حالی که از هر کجا که بخواهید کار می کنید. این یکی از بزرگترین مزیت ها فروش خدمات افراد فریلنسری که در سفر هستند در ترکیه است.

با درخواست برای وضعیت خوداشتغالی به عنوان یک فریلنسر دیجیتال سیار ، همچنین می توانید اطمینان حاصل کنید که یک کارمند قانونی هستید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آنچه که قبل از تبدیل شدن به یک فریلنسر دیجیتال سیار در ترکیه باید بدانید، با ایرکا مایگریت از طریق فرم مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.فریلنسر ترکیه

 

آیا می توانم از مراقبت های بهداشتی ترکیه استفاده کنم؟

به غیر از خدمات اورژانسی که در بیمارستان های دولتی برای همه از جمله گردشگران رایگان است، برای ثبت نام در طرح مراقبت های بهداشتی عمومی دولت باید حداقل یک سال در ترکیه زندگی کرده باشید.

در اینجا در مورد حقوق خود برای مراقبت های بهداشتی در ترکیه به عنوان یک خارجی بیشتر بخوانید.

آیا در ترکیه به بیمه درمانی خصوصی نیاز دارم؟

بله و خیر، بستگی به شرایط خاص شما دارد. اما اگر تابعیت ترکیه را ندارید یا دارای یک بیماری مزمن هستید، داشتن بیمه درمانی خصوصی می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند و در عین حال به بهترین بیمارستان‌ها و خدمات بهداشتی درمانی ترکیه دسترسی داشته باشید.

آیا می توانم از گواهینامه رانندگی خارجی خود استفاده کنم؟

گواهینامه رانندگی ترکیه

بر خلاف انگلستان، در حال حاضر، ترکیه خارجی ها را ملزم نمی کند که بعد از یک سال از ابتدا در آزمون رانندگی ترکیه شرکت کنند. در عوض ترکیه به خارجی ها اجازه می دهد مجوز خود را به ترکیه تبدیل کنند.

اگر می خواهید خودروی خود را از خارج از کشور وارد کنید یا در حال خرید خودروی جدید در ترکیه هستید، تهیه بیمه نامه جامع نیز باید در اولویت شما باشد.

برای تمام نیازهای بیمه ای خود، از خودرو و مسافرت گرفته تا سلامت، حیوانات خانگی، خانه و موارد دیگر، با ما در ایرکامایگریت تماس بگیرید.

کلام آخر

خواه تابستان‌های خود را در ترکیه به‌عنوان یک گردشگر سپری کرده‌اید و به فکر مهاجرت دائمی به ترکیه بوده‌اید یا پس از یک سفر کوتاه مسحور فرهنگ و میراث تاریخی شده‌اید، یا به زندگی و سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات در بازار رو به رشد ترکیه فکر می‌کنید،ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم و شما را در تمام مدت راهنمایی کنیم.

زندگی در ترکیه ممکن است قدم بزرگی باشد اما جهشی است که پشیمان نخواهید شد.

برای راهنمایی های مفیدتر در مورد مسائل حقوقی، سفر و توصیه های مربوط به سبک زندگی، حتماً راهنمای اخذ ویزای ترکیه ما را بخوانید.

شرایط بیمه مسافرتی ترکیه

بیمه مسافرتی ترکیه
زمان مطالعه: 5 دقیقه

شرایط بیمه مسافرتی ترکیه

بیمه مسافرتی برای سفر به ترکیه ممکن است همیشه اجباری نباشد، اما همیشه ایده خوبی است.

چه بخواهید در یکی از بازارهای رنگارنگ سر تخفیف چانه بزنید، از سواحل شنی مدیترانه لذت ببرید یا از فرهنگ و مهمان نوازی مردم ترکیه لذت ببرید، سفر به ترکیه همیشه چیزهایی برای ارائه به گردشگران دارد.

سوالات رایج در مورد بیمه مسافرتی ترکیه

بله، اخذ بیمه مسافرتی قبل از سفر به ترکیه برای متقاضیان ویزای ترکیه الزامی است. شهروندان چندین کشور مانند برخی از کشورهای اتحادیه اروپا تا 30 روز مجاز به ورود بدون ویزا هستند، در حالی که سایرین واجد شرایط و ملزم به دریافت ویزای الکترونیکی هستند.

در صورت سفر به ترکیه می توانید بیمه مسافرتی را از یک شرکت بیمه مسافرتی بین المللی دریافت کنید. به احتمال زیاد چندین دفتر بیمه مسافرتی در محل زندگی شما وجود دارد. اگر از طریق آژانس مسافرتی سفر می کنید، آنها می توانند بیمه مسافرتی را نیز به شما ارائه دهند که در قیمت کلی سفر لحاظ می شود . البته این کار توصیه نمی شود، زیرا این نوع طرح ها همیشه بهترین پوشش را ندارند.

بله، بیمه نامه مسافرتی برای ترکیه می تواند هزینه های پرواز از دست رفته شما را در صورتی که در بیمه نامه درج شده باشد، پوشش دهد. در بیشتر موارد، بیمه نامه های استاندارد مسافرتی، پوشش هایی را برای اختلال در سفر، مانند پروازهای از دست رفته و کنسلی، ارائه می کنند.

بله، هزینه های درمانی تحت اکثر بیمه نامه های مسافرتی پوشش داده می شود. اما آنها فقط برای هر حادثه ای که در ترکیه یا در طول سفر شما اتفاق می افتد و همچنین برای بیماری ناگهانی شما را پوشش می دهند.

اگر از قبل بیمار بوده اید، احتمالاً تحت پوشش قرار نخواهد گرفت. از سوی دیگر، برخی از معلولیت ها معمولاً بدون هزینه اضافی تحت پوشش قرار می گیرند.

شما به پوششی نیاز دارید که هنگام پرواز با آن راحت باشید. برای تصمیم گیری، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا مراقبت های بهداشتی در ترکیه گران است؟ اگر بیمار شدید یا تصادف کردید، اگر بیمه نداشته باشید چقدر باید از جیب خود بپردازید؟
 • هزینه سفر شما چقدر بوده است؟ آیا هزینه های غیرقابل استرداد زیادی دارید؟
 • آیا چیز ارزشمندی با خود می برید؟

برای دریافت یک پیشنهاد رایگان و خرید یک طرح بیمه درمانی مسافرتی که شرایط الزامی برای بازدیدکنندگان ترکیه را برآورده می کند، با مشاوران ایرکا مایگرت از طریق لینک زیر ارتباط برقرار کنید.

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

اگر برای سفر به ترکیه درخواست ویزا نمی کنید، بیمه مسافرتی الزامی نیست. هنوز هم می توانید بدون آن به ترکیه سفر کنید. با این حال، همیشه توصیه می شود هنگام سفر به یک کشور خارجی، بیمه مسافرتی خریداری کنید، حتی اگر الزامی برای آن وجود نداشته باشد.

یکی از راحت ترین روش های دریافت بیمه مسافرتی، تحقیق آنلاین است. بازارهای مقایسه ای زیادی مانند اینسبای(Insubuy) وجود دارد که به شما امکان می دهد قبل از تصمیم گیری، طرح های مختلف بیمه را با هم مقایسه کنید. آنها به هیچ شرکت خاصی وابسته نیستند، بنابراین هدف آنها این است که به سادگی به شما اجازه دهند بین طرح های مختلف مقایسه کنید.

مقایسه بین طرح‌های مختلف به شما امکان کنترل میزان پوشش مورد نظر را می‌دهد.

بیمه نامه مسافرتی ترکیه خوب باید حداقل شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه های فوریت های پزشکی. اگر در ترکیه دچار حادثه شدید یا بیمار شوید، شرکت بیمه مسافرتی هزینه های درمان یا خدمات اورژانسی شما را پوشش می دهد. این گاهی اوقات می تواند شامل اورژانس های دندانپزشکی باشد، اما نه همیشه.
 • اختلال در سفر. اگر مجبور شوید سفر خود را لغو کنید، بیمه های مسافرتی شما بخشی از هزینه های غیر قابل استرداد شما را بازپرداخت می کنند. اگر پرواز خود را از دست دادید یا پروازتان با تأخیر مواجه شد، تمام یا بخشی از قیمت بلیط پرواز یا هزینه های اقامت تا پرواز بعدی شما را پوشش می دهند.
 • پوشش برای چمدان گم شده، دزدیده شده یا آسیب دیده. بیمه های مسافرتی اقلام گم شده یا آسیب دیده شما را از طریق حداکثر ارزش هر وسیله یا یا حداکثر ارزش کل وسایل بازپرداخت می کنند. برای مثال، آنها بدون در نظر گرفتن کل هزینه چمدان/اقلام شما، 500 دلار به شما بازپرداخت می کنند.
 • بازگرداندن یا انتقال اضطراری. این شامل هزینه آمبولانس هوایی در صورت نیاز به انتقال از ترکیه به کشور خود می شود.

پوشش اضافی بیمه مسافرتی ترکیه شامل موارد زیر است:

 • اقلام یا ابزارهای گران قیمت.
 • فعالیت های ماجراجویانه. اگر می‌خواهید برای فعالیت‌هایی که “خطر بالا” در نظر گرفته می‌شوند، پوشش بیشتری داشته باشید، باید آن را با پرداخت هزینه اضافه خریداری کنید.
 • پوشش تروریسم. شما می توانید برای هر گونه صدمات، تلفات، یا اگر به دلیل حمله تروریستی نیاز به خروج از کشور دارید، تحت پوشش قرار بگیرید.
 • مسئولیت شخصی. در صورتی که هر یک از اقدامات شما منجر به صدمات بدنی یا خسارت مالی به شخص دیگری در مدتی حضور شما ترکیه شود، شرکت بیمه هزینه آن را پرداخت خواهد کرد.

سوالات متداول بیمه مسافرتی ترکیه

هزینه بیمه مسافرتی به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • میزان پوششی که خریداری می کنید.
 • چه مدت در ترکیه خواهید ماند.
 • سن شما. افراد مسن تر (65+) معمولاً به دلیل احتمال خطر مضاعف، باید هزینه بیشتری برای بیمه مسافرتی بپردازند.

به طور کلی، اکثر مردم معمولاً حدود 4٪ تا 10٪ از کل هزینه های سفر خود را بابت بیمه مسافرتی پرداخت می کنند.

خیر، کارت بیمه سلامت اروپایی شما هیچ یک از هزینه های درمانی شما در ترکیه را پوشش نمی دهد. کارت بیمه درمانی اروپا (EHIC)فقط در کشورهای اتحادیه اروپا معتبر است و ترکیه با وجود اینکه در اروپا است، عضو اتحادیه اروپا نیست.

بیشتر گردشگران در صورت نیاز به درمان، به جای مراکز عمومی به دلیل استاندارد بالاتر، ترجیح می دهند به مراکز پزشکی خصوصی در ترکیه بروند. درمان خصوصی پزشکی در ترکیه مانند کشورهای اتحادیه اروپا، انگلستان یا ایالات متحده گران نیست، اما هنوز هم هزینه آن نسبتاً بالا است. حداقل، آنقدر گران است که خرید بیمه مسافرتی ارزشمند باشد.

استاندارد مراقبت های بهداشتی در ترکیه با کشورهای اتحادیه اروپا رقابت می کند. در واقع، صنعت گردشگری سلامت ترکیه در چند سال اخیر، بیش از کشورهای اطراف منطقه و خاورمیانه افزایش یافته است. بنابراین، در صورت اورژانس پزشکی، از شما به خوبی مراقبت می شود، اما این مراقبت ارزان نخواهد بود مگر اینکه بیمه مسافرتی داشته باشید.

آیا سفر به ترکیه بی خطر است؟

ترکیه برای سفر نسبتاً ایمن در نظر گرفته می شود، البته تا زمانی که به مناطق ساحلی و نقاط توریستی مانند استانبول، آنکارا یا آنتالیا پایبند باشید. دولت ترکیه پس از حمله نافرجام کودتای 2016، امنیت را افزایش داده است و بازدیدکنندگان ادعا می کنند که هنگام بازدید از ترکیه که به استقبال مردمش مشهور است، احساس امنیت می کنند.

با این حال، هنوز مناطقی وجود دارند که باید برای حضور در آنها محتاط باشید و از آنها اجتناب کنید. وزارت امور خارجه آمریکا و همچنین وزارت امور خارجه و مشترک المنافع بریتانیا به مسافران توصیه می کنند به دلیل خطر تروریسم از حضور در تمامی مناطق نزدیک مرزهای سوریه و عراق خودداری کنند. همچنین باید از مناطق سیرناک، کیلیس و هاتای و همچنین استان های دیاربکر، تونجلی و هاکاری دوری کنید.

ویزای الکترونیکی ترکیه چیست؟

ویزای الکترونیکی ترکیه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

ویزای الکترونیکی ترکیه چیست؟

ویزای الکترونیکی ترکیه یک مجوز رسمی سفر از طرف دولت ترکیه برای ورود به این کشور از طریق زمین، دریا یا هوا است.

ویزای الکترونیکی ترکیه به عنوان “e-visa Turkey” شناخته می شود. شما می توانید برای این مجوز سفر کاملا به صورت آنلاین درخواست دهید و پس از اعطای آن ، مجوز مذکور از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود (مثلاً ویزا الکترونیک). شما می توانید یک درخواست برای خود، برای شخص دیگری یا برای کل مهمانان سفر به یکباره ارسال کنید.

شرایط ویزای الکترونیکی ترکیه

برای استفاده از ویزای الکترونیکی ترکیه باید تعدادی از شرایط را رعایت کنید. در زیر، مهمترین الزامات و شرایط به صورت خلاصه آورده شده است( برای سفرهای گردشگری و تجاری). اطلاعات بیشتر را می توانید در صفحه راهنمای اخذ ویزای ترکیه پیدا کنید.

 • سفر شما یک هدف گردشگری یا تجاری دارد.
 • با پاسپورت معتبر سفر می کنید. شهروندان بریتانیایی و ایرلندی و اتباع بریتانیا (خارج از کشور) واجد شرایط دریافت این ویزا هستند. مسافران برخی از کشورها نیز می توانند با کارت شناسایی خود (ID card) سفر کنند.
 • با پاسپورت سفر می کنید؟ پس از ورود شما به ترکیه باید حداقل شش ماه دیگر اعتبار داشته باشد.
 • در طول اقامت خود نمی توانید به استخدام یک شرکت ترکیه ای در آیید.
 • در طول اقامت خود نمی توانید در یک موسسه آموزشی ترکیه تحصیل کنید.

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

استثنائات برای ویزا

آیا پاسپورت یکی از کشورهای معاف از ویزا دارید؟ پس برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا ندارید. آیا با کشتی کروز وارد ترکیه می شوید؟ اگر قصد دارید بیش از ۷۲ ساعت در ساحل بمانید، باید برای ویزای ترکیه اقدام کنید. تغییر پرواز و ترانزیت در فرودگاه ترکیه بدون ویزای ترکیه نیز امکان پذیر است، اما در طول مدت توقف، اجازه خروج از فرودگاه را ندارید. آیا شما راننده کامیون، فیلمبردار یا باستان شناس هستید؟ شما واجد شرایط ویزای الکترونیکی نیستید، باید برای ویزای استیکر در سفارت ترکیه اقدام کنید. به همین ترتیب، اگر شرایط ویزای ترکیه را که در بالا ذکر شد ندارید، باید به سفارت گزارش دهید زیرا درخواست شما به صورت آنلاین ارسال نمی شود. به عنوان مثال می توان به نداشتن پاسپورت معتبر اشاره کرد، اما در عوض می خواهید با مدارک اقامت خود سفر کنید.

مدت اعتبار ویزای ترکیه و حداکثر مدت اقامت ویزای ترکیه

قوانین را دنبال کنید و از جریمه، اخراج یا ممنوعیت اجتناب کنید. ویزای ترکیه 180 روز اعتبار دارد. این دوره اعتبار همانطور که در فرم درخواست آنلاین ذکر شده است از تاریخ ورود شروع می شود. در طول این 180 روز، شما مجاز به اقامت حداکثر 90 روز در ترکیه هستید. اینها می توانند متوالی باشند یا به بخش های جداگانه تقسیم شوند.

ویزای الکترونیکی ترکیه

مثال: شما فرم درخواست ویزای الکترونیکی ترکیه را در 1 فوریه پر می کنید. در آن، شما نشان می دهید که ویزا باید از اول مارس معتبر باشد. اعتبار ویزا از آن تاریخ به مدت 180 روز تا 28 آگوست خواهد بود. بین 1 مارس تا 28 آگوست، شما می توانید حداکثر 90 روز در ترکیه بمانید. این می تواند به صورت یک اقامت 90 روزه متوالی باشد. اما همچنین می تواند به صورت سه سفر جداگانه به ترکیه باشد و هر بار 30 روز در این کشور اقامت داشته باشید. شما می توانید تعداد نامحدودی سفر به ترکیه داشته باشید، تا زمانی که حداکثر اقامت از 90 روز تجاوز نکند و همه آنها تحت دوره اعتبار کلی ویزا 180 روزه قرار می گیرند.

 

درخواست ویزای ترکیه : 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته

درخواست ویزای ترکیه به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته به صورت کاملا آنلاین انجام می شود. شما می توانید با پر کردن فرم درخواست آنلاین برای ویزا اقدام کنید. این کار حدود پنج دقیقه طول می کشد. پس از آن، هزینه ویزا برای هر مسافر را پرداخت می کنید. این کار را می توان از طریق روش پرداخت دلخواه شما، از جمله ویزا، مسترکارت و پی پال انجام داد. همه این روش‌های پرداخت بدون تاخیر ارائه می‌شوند، به این معنی که به محض پرداخت، به درخواست رسیدگی می‌شود.

درخواست فوری ویزای الکترونیکی ترکیه

ویزای ترکیه معمولاً ظرف 3 روز تحویل داده می شود. امروز یا فردا عازم ترکیه هستید؟ بنابراین ارائه یک درخواست فوری می تواند عاقلانه باشد. درخواست های فوری بلافاصله توسط خدمات مهاجرت بررسی می شود و به طور متوسط در عرض 14 دقیقه اعطا می گردد. این بدان معناست که با درخواست فوری، می توانید 14 دقیقه پس از پرداخت، انتظار ایمیل حاوی ویزای الکترونیکی خود را داشته باشید. مهم است که ویزا را پرینت بگیرید و در سفر به ترکیه با خود ببرید. پرینتر ندارید؟ می توانید نسخه دیجیتال ویزای ترکیه خود را بر روی گوشی یا تبلت خود ارائه دهید.

شما می توانید خیلی سریع و راحت برای ویزای الکترونیکی ترکیه اقدام کنید. اگر سوالی دارید، بهتر است ابتدا صفحه سوالات متداول مهاجرت به ترکیه را بررسی کنید. اغلب، پاسخ سوالات خود را در اینجا خواهید یافت. اگر سوال شما در مورد ویزا در آنجا ذکر نشده است، می توانید با پشتیبانی ایرکا تماس بگیرید یا فرم درخواست مشاوره را پر کنید .

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

ویزای دیجیتال ترکیه

بسیاری از مسافران ترکیه از مشخصات ویزای ترکیه اطلاعی ندارند. تا سال 2014، گردشگران و مسافران تجاری نیازی به نگرانی در مورد این موضوع نداشتند. پس از ورود به ترکیه، مسافران به سرعت متوجه می شدند که باید در صف میز تعیین شده  برای ارائه ویزا منتظر بمانند. در اینجا آنها می توانستند درخواست دهند و برای ویزا که به صورت کاغذی ارائه شده بود، هزینه مربوطه را پرداخت کنند. از آنجایی که این سیستم منجر به صف‌های بسیار طولانی می‌شد، دولت ترکیه تصمیم گرفت این فرآیند را دیجیتالی کند و اجازه دهد درخواست‌ها به صورت آنلاین انجام شود.

همچنین بخوانید : مهاجرت تحصیلی به ترکیه

با توجه به موفقیت آمیز بودن سیستم درخواست آنلاین، دولت ترکیه تصمیم گرفت که همه گردشگران و مسافران تجاری اکنون ملزم به ارائه درخواست ویزای آنلاین هستند. شرایط ویزای ترکیه تغییری نکرده است، اما اکنون مهم است که مسافران درخواست های خود را به صورت آنلاین در موعد مقرر ارسال کنند.

آیا به ویزا ترکیه نیاز دارم؟

هرکسی که پاسپورت ترکیه ندارد و می خواهد به ترکیه سفر کند باید درخواست ویزا ارائه دهد. باید برای ویزا درخواست دهید، مگر اینکه پاسپورت معتبر صادر شده توسط یکی از کشورهای معاف از ویزا داشته باشید،. این شامل افرادی می شود که می خواهند برای تعطیلات، تجارت، تحصیل، کار، ملاقات با خانواده، مهاجرت یا دلایل دیگر به ترکیه سفر کنند. شهروندان بریتانیایی و اتباع بریتانیا (خارج از کشور) می توانند با پاسپورت خود سفر کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که همه باید برای یک نوع ویزای ترکیه اقدام کنند.

به طور خلاصه، دو دسته وجود دارد:

 • ویزای الکترونیکی ترکیه که می توان برای آن به صورت آنلاین درخواست داد
 • ویزای استاندارد ترکیه که امکان درخواست آنلاین وجود ندارد.

ویزای الکترونیکی ترکیه

ساده ترین راه برای دریافت ویزای ترکیه، درخواست ویزای الکترونیکی ترکیه است. با پر کردن فرم درخواست و پرداخت مبلغ مورد نیاز، می توان به راحتی از طریق انلاین اقدام کرد. ویزای الکترونیکی از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. درباره مدت زمان اعتبار، شرایط لازم برای ویزای ترکیه، یا زمان انقضای ویزا بیشتر بدانید.

ترکیه سیاست ویزا بسیار سختگیرانه ای دارد. مسافرانی که ملزم به داشتن ویزای معتبر ترکیه هستند اما فاقد ویزای ترکیه هستند، از ورود به ترکیه منع می شوند. مطمئن شوید برای هر سفری که به ترکیه انجام می دهید، تمام قوانین ویزا را رعایت می کنید.

شرایط اقامت کوتاه مدت ترکیه سال ۲۰۲۲

اقامت کوتاه مدت ترکیه

زمان مطالعه: 2 دقیقه در حدود دو سال اخیر قوانین اخذ اقامت کوتاه‌مدت ترکیه تغییرات زیادی کرده است که در این مطلب موسسه مهاجرتی ایرکا به بررسی مختصر آنها می‌پردازیم.

شرایط جدید اقامت کوتاه مدت ترکیه

در سه ماهه پایانی سال 2020 دولت ترکیه در حال سخت‌تر کردن قوانین خود بود و اکثر متقاضیانی که برای تمدید اقامتشان به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه می‌کردند نمی‌توانستند اقامت 1 ساله خود را تمدید کنند و شرایط برای متقاضیان اقامت کوتاه‌مدت و تمدید کیملیک دشوار شده بود، ولی به خاطر مسائل ناشی از کرونا امکان تمدید اقامت توریستی از طریق اجاره منزل در این کشور به مدت 1 سال فراهم شد.

اما بر پایه قوانین اقامت کوتاه‌ مدت ترکیه در سال 2022، این نوع اقامت تنها یک بار است و امکان تمدید آن وجود ندارد.

تمدید اقامت کوتاه مدت ترکیه

دولت ترکیه در دوره پاندمی کرونا تصمیم گرفت که علاوه بر دادن فرصت تمدید یک ساله اقامت کوتاه‌مدت به افرادی که در این کشور به صورت توریستی اقامت داشتند، به متقاضیانی که مایل به کسب اقامت کوتاه‌مدت توریستی این کشور بودند نیز اجازه دریافت اقامت توریستی به مدت 1 سال را داد.

نحوه ارسال مدارک برای اخذ اقامت توریستی در دوران کرونا

در ابتدا فقط روش پستی مجاز شده بود که این موضوع باعث انتظار بعضا 6 ماهه متقاضیان برای دریافت کیملیک kimlik می‌شد، ولی از فوریه سال جاری اداره اقامت ترکیه اعلام کرد که متقاضیان دریافت یا تمدید اقامت توریستی باید مدارکشان را به صورت حضوری به یکی از این مراکز ارسال کنند:

 • اداره کار گروه اسنیورت
 • اداره مرکزی مهاجرت استانبول
 • اداره کار گروه منطقه عمرانیه، اداره کار گروه پندیک

درخواست اجاره کیملیک

بنا بر اظهارات برخی از متقاضیان، به تازگی، اگر فرد متقاضی درخواست اجاره کیملیک را به اداره مهاجرت ارسال کند ولی تا زمان دریافت راندوو خاک ترکیه را ترک کند، احتمال رد اقامت کوتاه‌مدت وی بسیار زیاد خواهد بود.

از این رو بهتر است متقاضیان تا دریافت کیملیک خاک این کشور را ترک نکنند.

بر اساس قوانین جدید ترکیه، هر فرد فقط 1 سال و یا 6 ماه از طریق اقامت توریستی می‌تواند در ترکیه بماند، و همچنین گفته می‌شود که ترکیه در حال سخت‌تر کردن شرایط برای دریافت و اقامت توریستی است.

بیمه خودرو در ترکیه

زمان مطالعه: < 1 دقیقه در کشور ترکیه همه خودروها (حتی خودروهای از رده خارج و کلکسیونی) باید بیمه داشته باشند، و حداقل بیمه مورد نیاز برای خودرو بیمه شخص ثالث است. ولی توصیه می‌شود که افراد انواع کاملتری از بیمه را خریداری کنند چرا که بیمه شخص ثالث فقط صدمه وارد شده به سرنشینان خودروی مقابل را پوشش می‌دهد و شامل صدمات وارد شده به خودروی طرف اول (یعنی فرد مقصر) و سرنشینان آن نمی‌شود. توجه داشته باشید که اگر فرد مقصر موجب آسیب جسمانی دائمی به شخص دیگری شود شما ملزم به پرداخت جریمه حدودا یک میلیون یورویی خواهید بود.

 

انواع بیمه خودرو در ترکیه

4 نوع اصلی بیمه خودرو در این کشور وجود دارد:

 1. بیمه اجباری (که مطابق با الزامات اساسی و پایه قانون ترکیه است)؛
 2. بیمه محدود وسائل نقلیه (که کاملترین بیمه استاندارد برای وسایل نقلیه در ترکیه است و علاوه بر پوشش دادن آسیب‌دیدگی شخص ثالث، خسارتهای وارد شده به خودروی شما را نیز در کنار مواردی همچون گم شدن یا سرقت و آتشسوزی آن شامل می‌شود).
 3. بیمه واسط (که علاوه بر این موارد فوق مواردی مانند خروج از کشور را نیز شامل می‌شود).
 4. بیمه کامل وسیله نقلیه (که علاوه بر موارد قبلی، مواردی همچون حملات تروریستی و آسیب وارد شده توسط حیوانات را پوشش می‌دهد).

همچنین جهت اطلاع مخاطبان محترم موسسه مهاجرتی ایرکا لازم به ذکر است که در این کشور بیمه‌نامه بر اساس اطلاعات فردی مالک خودرو است و بنابراین لازم خواهد بود که مالک جدید برای خودرویی که خریده است بیمه‌نامه جدید تهیه کند، و مالک قبلی می‌تواند پول مابقی دوره بیمه خود را از بیمه‌گر پس بگیرد.

 

هزینه رجیستری گوشی در ترکیه

هزینه رجیستری گوشی در ترکیه

هزینه رجیستر گوشی در ترکیه 1838 لیر است. این هزینه برای همه مدلهای گوشی های موبایل ثابت است. گوشی که در ایران رجیستر شده در خاک ترکیه هم نیاز به رجیستر شدن دارد

Continue reading