پزشکی و دندان‌پزشکی در مجارستان

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

امکان پذیرش برای ورود به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان وجود دارد که این کار نیاز به موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه و همچنین یک مصاحبه است. مدارک فارغ‌التحصیلی صادرشده از برخی از دانشگاههای مجارستان در تمام اروپا معتبر هستند. و دانشگههای بسیاری خوب در این کشور هستند که پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند.

هزینه‌های سالیانه تحصیل پزشکی و دندان‌پزشکی در این کشور بین 13 تا 18 هزار دلار آمریکا است که نسبت به کشورهای انگلیسی‌زبان رقم پایینی محسوب می‌شود و اولین مزیت تحصیل در این کشور است. و در عین حال هزینه‌های زندگی در مجارستان نسبتا کم است. مزیت مهم دیگر این است که افرادی که دوره پیش‌پزشکی را در این کشور بگذرانند می‌توانند در کشورهای دیگر هم امتحان ورودی پزشکی بدهند و در صورت قبول در آزمون ورودی به تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای دیگر بپردازند. همچنین کاریابی با مدرک پزشکی صادره از مجارستان در هر کشوری امکانپذیر است.

از سویی دیگر، نرخ بیکاری در مجارستان در سطحی پایین (حدود 4 درصد) است و از اینرو فرد متقاضی می‌تواند بدون نگرانی چندانی پس از فارغ‌التحصیلی به جستجوی کار اقدام کند و در صورتی که 5 سال پیاپی در شغلی مشغول به کار باشد برای اقامت دائم و از سال هشتم برای پاسپورت و تابعیت این کشور اقدام نماید.

پاسپورت مجارستان

زمان مطالعه: 2 دقیقه

در این مطلب از موسسه مهاجرتی ایرکا به بررسی شرایط پاسپورت مجارستان می‌پردازبم. مجارستان کشوریست در اروپای مرکزی و در همسایگی کشورهای اتریش، کرواسی، صربستان، اسلوونی، رومانی، اسلوکی و اوکراین. پایتخت آن شهر زیبای بوداپست و واحد پول آن یورو است.

مجارستان نظام مهاجرتی کامن لا دارد به این معنا که کشوری مهاجرپذیر است. این کشور پاسپورت نسبتا معتبر و قدرتمندی دارد که در رده‌بندی جهانی پاسپورتها همرده با کشورهایی همچون ایسلند، مالت و چک و بالاتر از کشورهایی همچون استرالیا، مالزی و برزیل است. دارندگان پاسپورت این کشور می‌توانند به 123 کشور دنیا سفر کنند و برای ورود به 40 کشور دیگر هم در بدو ورود به کشور مقصد می‌توانند ویزا بگیرند. تنها 35 کشور هستند که پیش از ورود باید یک تبعه مجارستان از آنها ویزا درخواست کرده باشد.

اهم روشهای مهاجرتی به منظور کسب پاسپورت مجارستان از این قرار است:

1) از طریق کار: برای این روش، متقاضی باید، مانند سایر کشورهای اروپایی، پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما یا شرکت مورد نظرش داشته باشد. روند کار به این صورت است که کارفرمای مورد نظر باید آگهی نیاز به نیروی کار را در مجارستان و اتحادیه اروپا ارسال کند و در صورت عدم پذیرش یا نبود نیروی کار، کارفرما می‌تواند برای شخص متقاضی دعوتنامه کاری خود را ارسال کند. و با این دعوتنامه فرد می‌تواند ویزای کاری مجارستان را کسب نماید. در صورتی که فرد پس از ورود به مجارستان به مدت 5 سال کار کرده و مالیات پرداخته باشد می‌تواند درخواست اقامت دائم بدهد و از سال هفتم یا هشتم درخواست پاسپورت (یا همان تابعیت) این کشور را بدهد. در سال 2018، نرخ بیکاری در این کشور پایین و در حد زیر 4 درصد بوده است.

2) از طریق تحصیل: اخذ اقامت تحصیلی (در تمامی مقاطع) از مجارستان نسبتا آسان بوده و می‌تواند راهی برای کسب اقامت دائم و پاسپورت این کشور باشد. برای تحصیل در مقطع لیسانس، متقاضی باید مدرک زبان آیلتس 6 ارائه کند و هزینه آن حداقل 6000 یورو است. برای مقطع فوق لیسانس نیاز به آیلتس 6.5 است و هزینه آن حداقل 8000 یورو؛ مدت این مقطع 2 ساله و بعضا 1 ساله است. و نهایتاً در مقطع دکترا به آیلتس 7 نیاز است و هزینه آن از 5000 تا 15000 یورو متغیر است، البته در این مقطع فرد ابتدا نیاز به استاد راهنما (سوپروایزر) دارد.

3) از طریق سرمایه‌گذاری: اخذ ویزای این کشور از طریق ثبت شرکت، خرید ملک، کارآفرینی و غیره امکانپذیر است، که می‌توانند به اقامت دائم منجر شوند. به عنوان مثال، در روش ثبت شرکت حداقل سرمایه مورد نیاز 10 هزار یورو است و در صورت تایید بیزینس پلن امکان آن اخذ این اقامت وجود دارد، پس از 3 سال قابل تبدیل به اقامت دائم بوده و پس از 3 الی 5 سال دیگر امکان درخواست پاسپورت مجارستان وجود خواهد داشت.

4) از طریق ازدواج: در صورتی که فردی به صورت واقعی و غیرصوری با یک تبعه مجارستان ازدواج کرده و حداقل 3 سال با وی زندگی مشترک داشته باشد می‌تواند در خواست اقامت دائم دهد و پس از گذشت 5 سال دیگر می‌تواند درخواست پاسپورت کند.