زمان مطالعه: 8 دقیقه

6 مرحله مهم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

به تحصیل در کانادا فکر می کنید؟ آنچه باید بدانید تا به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا مستقر شوید و موفق شوید.
مطمئن نیستید برای تحصیل در کانادا چه کاری باید انجام دهید؟ راهنمای ما را در زیر در مورد آنچه باید بدانید بررسی کنید.

کانادا سرزمین کوه های زیبا، دشت های زیبا، برخی از بزرگترین شهرهای – و دانشگاه های برتر جهان است.
اگر قصد تحصیل در کانادا را به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی دارید، ممکن است از خود بپرسید که اقدامات اولیه شامل چه چیزی است، چگونه آماده شوید و پس از فارغ‌التحصیلی چه گزینه‌های اقامتی برای شما وجود دارد.
برای کمک به شما در درک نحوه تحصیل در خارج از کشور و در کانادا، ما این راهنما را ایجاد کرده ایم تا شما را گام به گام در این فرآیند راهنمایی کنیم. به این ترتیب، می توانید زمان کمتری را برای انجام تحقیقات آنلاین و زمان بیشتری را برای آماده شدن برای زندگی جدید خود در یکی از موسسات آموزشی بزرگ کانادا صرف کنید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا
مرحله 1: انتخاب دانشگاه برای تحصیل در کانادا !

اولین قدم در سفر شما به عنوان یک دانشجو بین المللی، تصمیم گیری در مورد محل تحصیل است. حتی از راه دور، می‌توانید برنامه‌ها را بررسی کنید، درک درستی از زندگی دانشگاهی داشته باشید و در یک تور مجازی شرکت کنید. (البته، اگر بتوانید حضوری مراجعه کنید، حتی بهتر است!)
درخواست برای تحصیلات تکمیلی؟ با محققانی که می‌خواهید با آنها کار کنید تماس بگیرید و از آنها بپرسید که اگر در حال دنبال کردن مدرک تحقیقاتی هستید، آیا مایلند استاد راهنما یا در کمیته پایان نامه شما باشند.
توجه به این نکته ضروری است که همه موسسات آموزشی در کانادا نمی توانند دانشجویان بین المللی را پذیرش کنند. فقط مراکزی که یک مؤسسه آموزشی تعیین شده (DLI) هستند برای میزبانی از دانشجویان بین المللی تأیید شده اند. شما می توانید لیستی از DLIهایی را که می توانید برای آنها درخواست بفرستید، اینجا ببینید.
هنگامی که یک DLI پیدا کردید که دوست دارید چند سال آینده را در آن سپری کنید، یک درخواست ارسال کنید. برای مرحله بعدی فرآیند به نامه پذیرش نیاز دارید.

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

مرحله 2: مدارکی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی کانادا

وارد دانشگاه رویاهایت شدی! اکنون تقریباً آماده درخواست برای مجوز تحصیل هستید. فقط باید مطمئن شوید که با معیارها مطابقت دارید و تمام مدارک خود را داشته باشید.
مدارکی که شما نیاز دارید:

 • نامه پذیرش : این نامه پذیرش از دانشگاهی است که در آن شرکت خواهید کرد. اگر نمی خواهید، نیازی به تحویل نسخه اصلی ندارید. می توانید یک نسخه کپی ارسال کنید.
 • گواهی احراز هویت. مانند هر سفر خارج از کشور، به پاسپورت یا سایر مدارک معتبر مورد نیاز در کانادا نیاز دارید.
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری بخشی از درخواست برای مجوز تحصیل اثبات این است که شما سابقه کیفری ندارید. اثبات این موضوع معمولاً شامل گرفتن یک سند رسمی از پلیس است.
 • گواهی تمکن مالی قبل از اینکه بتوانید به کانادا بیایید، باید ثابت کنید که تا زمانی که اینجا هستید می توانید از خود و اعضای خانواده همراه خود حمایت مالی کنید. شما باید نشان دهید که می توانید هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی و هزینه های بازگشت خود را بپردازید.

چند راه برای ارائه اثبات تمکن مالی :

 • یک حساب بانکی کانادایی به نام شما با پول کافی برای حمایت از خود. به عنوان مثال، حساب های بانکی  Scotiabank’s StartRight® Program (1)  به طور خاص برای دانشجویان بین المللی به این منظور ایجاد شده است.
 • گواهی سرمایه گذاری تضمین شده (GIC) از یک موسسه مالی کانادایی. Scotiabank offers the Student GIC Program برای کمک به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط مدرکی مبنی بر گواهی تمکن مالی/ سرمایه گذاری ارائه می دهد
 • اگر کشور شما هنوز واجد شرایط برنامه Scotiabank’s  Student GIC Program نیست ، ممکن است همچنان واجد شرایط انتقال 50,000 دلار کانادا برای نشان دادن مدرک مالی خود با برنامه هایی مانند Scotiabank’s International Account باشید.
 • صورت حساب های بانکی چهار ماه گذشته.
 • ارائه مدرکی برای اثبات دریافت وام دانشجویی از بانک یا تامین کننده مالی دیگر.
 • حواله بانکی به دلار کانادا.
 • مدرکی برای اثبات اینکه شهریه و هزینه مسکن شما پرداخت شده است.
 • نامه ای از سازمان، شخص یا دانشگاه به شما که هزینه تحصیل و مدرک شما را پرداخت می کند.
 • مدرکی مبنی بر بورس تحصیلی یا سایر حمایت های مالی/ فاندها.
 • گواهی سلامت برخی از دانشجویان بین المللی ملزم به دریافت گواهی سلامت هستند. پزشک خانواده شما معمولاً می تواند این مورد را ارائه دهد، اما شما باید آزمایشات اضافی را انجام دهید.
 • گواهی که نشان دهد بعد از دریافت مدرک تحصیلی خود کشور کانادا را ترک خواهید کرد. در حالی که بسیاری از دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود می توانند برای اقامت و کار در کانادا درخواست دهند، شما باید ثابت کنید که احتمالاً برای دریافت مجوز تحصیل به کشور خود باز خواهید گشت.

در موارد نادر، ممکن است نیاز به ارائه اطلاعات اضافی نیز داشته باشید، مانند:

 • نامه توضیحات: شما می دانید که چرا می خواهید در کانادا تحصیل کنید، اما صادرکنندگان مجوز تحصیل ممکن است بخواهند چیزهای بیشتری بدانند.
 • رضایت نامه قانونی / گواهی سرپرست اگر فرزندان خردسال را با خود به کانادا می آورید، باید فرم رضایت نامه قانونی / گواهی سرپرست را پر کنید.
 • گواهی پذیرش کبک (CAQ). اگر می خواهید در کبک برای هر دوره ای بیش از شش ماه تحصیل کنید، به این فرم اضافی نیاز دارید. دانشگاه شما به شما کمک می کند برای CAQ درخواست دهید.

مرحله 3: زمان درخواست برای مجوز تحصیل است

شما عاشق پر کردن فرم ها هستید؟ خوب، ما می دانیم که هیچ کس این کار را دوست ندارد. اما این بخش بسیار مهم است زیرا شما نمی توانید بدون مجوز تحصیل در کانادا تحصیل کنید.
شما می توانید برای مجوز تحصیل به صورت آنلاین یا از طریق یک فرم درخواست کاغذی، درخواست دهید. اینکه چگونه باید درخواست دهید و چه بخشی از درخواست را باید پر کنید، بستگی به این دارد که آیا اسناد سفر مناسب دارید یا خیر.
افراد دارای معلولیت نیز می توانند از طریق یک فرم درخواست کاغذی درخواست دهند.
هنگامی که درخواست را پر کردید و تمام مدارک مورد نیاز را ارائه کردید، باید هزینه پردازش و هزینه بیومتریک برای اثر انگشت و عکس را بپردازید. هزینه درخواست مجوز تحصیل 150 دلار کانادا و هزینه بیومتریک 85 دلار کانادا یا 170 دلار کانادا برای یک خانواده است (هزینه ها قابل تغییر است).
همچنین ممکن است هزینه های اضافی برای گواهی های پلیس یا معاینه پزشکی که ممکن است لازم باشد انجام دهید پرداخت کنید.
اگر محل زندگی شما واجد شرایط برنامه جذب مستقیم دانشجو (Student Direct Stream based)، است، ممکن است بتوانید مجوز دانشجویی خود را در کمتر از 20 روز تأیید کنید. با این حال، معمولاً ممکن است تا 12 هفته یا بیشتر پردازش درخواست مجوز تحصیل طول بکشد. این وب سایت به شما امکان می دهد زمان های پردازش فعلی را بررسی کنید. مطمن شوید که به موقع درخواست می دهید!

مرحله 4: محل اقامت خود را تعیین کنید

ورود شما به کانادا را تبریک می گویم. شما تقریباً آماده شروع تحصیل خود هستید – فقط باید به نکات و جرییات مهم توجه کنید ، مانند تعیین محل زندگی و استقرار در آن.
محل اقامت خود را تعیین کنید. اگر در اقامتگاه اقامت دارید، می توانید از این مرحله عبور کنید.
یافتن مکانی برای اجاره در کشوری که هرگز در آن زندگی نکرده اید می تواند پیچیده باشد. برای ساده کردن کارها، ممکن است بخواهید روی مکان‌های نزدیک به دانشگاه یا خانه های دارای اثاثیه تمرکز کنید. شما همچنین ممکن است به دنبال اتاقی در خانه ای بگردید که توسط هم دانشگاهیانتان اجاره شده است. می‌توانید لیست‌های اجاره‌ای برای اکثر شهرهای کانادا را در سایت‌هایی مانند Craigslist، Kijiji یا AirBnB بیابید، اما همواره در هنگام جستجوی آنلاین مسکن مراقب کلاهبرداری‌ها باشید.
یک شغل پیدا کنید. دانشجویان بین المللی از نظر اشتغال محدود هستند، اما معمولاً اگر در تعطیلات برنامه ریزی شده یا تعطیلات تابستانی باشند، می توانند تا 20 ساعت در هفته در طول ترم و تمام وقت در داخل و خارج از دانشگاه کار کنند. بسیاری از دانشگاه ها فرصت‌های یادگیری کار را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند، بنابراین حتماً برای کمک در پیدا کردن و جستجوی شغل با دانشگاه خود در ارتباط باشید.
حساب بانکی باز کنید. شما می خواهید که امور مالی خود را در کانادا تنظیم کنید، به راحتی می توانید صورتحساب ها را پرداخت کنید، پول سپرده گذاری کنید و شروع به ایجاد سابقه اعتباری کنید. می توانید آخرین پیشنهاد ما برای دانشجویان بین المللی را در اینجا بررسی کنید. در شعبه Scotiabank قرار ملاقات بگذارید و شناسه، مجوز تحصیل و سایر اطلاعات شخصی مورد نیاز برای راه اندازی حساب خود را به همراه داشته باشید. اگر مدرکی بیاورید که دانشجوی کانادا هستید، ممکن است واجد شرایط پیشنهادات حساب بانکی دانشجویی شوید.

مرحله 5: برقراری با سایر دانشجویان

بسیاری از دانشجویان بین المللی وقتی به کشور دیگری نقل مکان می کنند، کمی شوک فرهنگی و تنهایی را تجربه می کنند. اگر شما هم احساس دلتنگی کنید، کاملا طبیعی است.
ایجاد جمع و گروه کمک خواهد کرد. برخی از چیزهایی که باید را امتحان کنید:
با سایر دانشجویان بین المللی ارتباط برقرار کنید. اکثر دانشگاه ها چالش‌هایی را که دانشجویان بین‌المللی با آن روبرو هستند را درک می‌کنند و برنامه‌های آکادمیک و اجتماعی با هدف کمک به آنها در انتقال و ادغام آسان‌تر دارند. اینها عالی هستند زیرا شما با تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی مانند خودتان ملاقات خواهید کرد. دوستان جدید!
مشارکت کنید. اگر نگران این هستید که کسی را نشناسید، بهترین راه برای تغییر آن این است که خودتان را در آنجا قرار دهید. اکثر دانشگاه ها باشگاهی دارند که در آن شما را با روش هایی برای مشارکت در دانشگاه آشنا می کنند. شاید بخواهید با عضویت در یک باشگاه صخره نوردی به یک باشگاه صخره نوردی بپیوندید یا یک زبان جدید یاد بگیرید. همچنین می‌توانید فرصت‌های داوطلبانه را بررسی کنید، چه در داخل یا خارج از دانشگاه. برقراری ارتباط با کسانی که عاشق چیزهای مشابه شما هستند، ایجاد دوستان و ارتباطات جدید را آسان تر می کند.
پشتیبانی دریافت کنید. اگر در دانشگاه جدید یا در جامعه جدیدتان مشکل دارید، با افرادی در دانشگاه خود تماس بگیرید که برای کمک در آنجا هستند. اگر به حمایت سلامت روان نیاز دارید، اکثر دانشگاه ها خدمات مشاوره دانشجویی یا گروه‌های حمایتی دارند. مشکلات تحصیلی دارید؟ با مشاور علمی دانشکده خود تماس بگیرید. همه گاهی نیاز به کمک دارند.

فرم درخواست مشاوره رایگان مهاجرت

مرحله 6: مدرک خود را گرفتید.  آیا می توانید در کانادا بمانید؟

تو انجامش دادی! اکنون که مدرک خود را دریافت کرده اید، به این فکر می کنید که آیا می توانید در کانادا بمانید؟ پاسخ این است که بستگی دارد.
کانادا دارای یک برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) است که به شما امکان می دهد تجربه کاری کانادایی به دست آورید و به طور بالقوه برای اقامت دائم در این مسیردرخواست دهید. این مجوزهای کاری بسته به طول برنامه شما بین هشت ماه تا سه سال معتبر است. اگر برنامه شما دو سال یا بیشتر بود، برای سه سال کامل واجد شرایط هستید.
برای واجد شرایط بودن، باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • یک مدرک، گواهینامه یا دیپلم در DLI که حداقل هشت ماه طول می کشد، شرکت کرده باشید.
 • در هر جلسه تحصیلی برنامه خود دانشجوی تمام وقت بوده اید.
 • ریز نمرات تأیید کند که شما تمام شرایط مدرک را دارید.
 • دارای مجوز دانشجویی در مدت 180 روز پس از درخواست.

برخی چیزها شما را فاقد واجد شرایط بودن می کند:

 • قبلاً مجوز کار پس از فارغ التحصیلی صادر شده باشد.
 • دریافت حمایت مالی / فاند از Global Affairs Canada بدون احتساب بورسیه تحصیل در کانادا
 • در برنامه جوایز دولت کانادا شرکت کرده باشید.
 • اکثر اعتبارات خود را از طریق آموزش از راه دور تکمیل کردید.
 • تکمیل برنامه تحصیلی در یک موسسه غیر کانادایی واقع در کانادا.

آیا می خواهید اقامت دائم داشته باشید؟ پس از فارغ التحصیلی می توانید مستقیماً برای اقامت دائم درخواست دهید یا می توانید ابتدا برای PGWP درخواست دهید و سپس در حالی که دارای PGWP هستید برای اقامت دائم درخواست دهید. در اینجا راهنمای درخواست برای اقامت دائم است.
 خلاصه مطلب
در حالی که مهاجرت به یک کشور جدید برای شروع تحصیل شامل کاغذ بازی و مراحل اداری زیادی است، فرصت های آموزشی که به دست خواهید آورد ارزش آن را دارد. اگرچه ممکن است این فرآیند خسته کننده به نظر برسد، با استفاده از این راهنما قدم اول را بردارید و ادامه دهید ، همه چیز را انجام خواهید داد.
شما موفق خواهید شد!

 

 

مقالات مشابه

No comment yet, add your voice below!


اضافه کردم پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *